Birisi size yumruk atsa hukuk sisteminin ona gerekli cezayı vereceğine inanıyor musunuz?

Birisi size olan borcunu ödemese elinizde senet varken dahi hukuk sisteminin o parayı alıp size ödeyeceğini düşünüyor musunuz?

On yıllar süren boşanma davaları başka bir ülkede var mıdır ?

Devlet malını çalan iç eden, hatta daha küçüğü evinize giren hırsıza gerekli cezanın verileceğine inanıyor musunuz? Sizden önce elini kolunu sallaya sallaya çıkmasın adliyeden karakoldan!

Müteahhit ile yaptığınız sözleşme gereği evi size zamanında teslim etmezse, yada kaçar giderse devletinizin yani hukuk sisteminizin sizi koruyacağına inanıyor musunuz?

Müteahhit yaptığı ev ilk depremde az, orta yada ağır hasar alsa hukuk sisteminizin uğradığınız ekonomik zararı karşıdan tahsil edip size iade edeceğine inanıyor musunuz?

Yıllar sürecek davalardan dolayı artık haklının hakkından vazgeçtiği, mahkemeye gitmediği , mağdurun daha da mağdur olduğu bir hukuk sistemi ne kadar can yakıcı farkında mısınız?

Her birimizin yukarıdaki örneklerden dolayı yaşanmış acı tecrübeleri vardır. Kimimiz bir yumruk yemiş, kimimiz elinde senedi, resmi evrakı var iken alacağını tahsil edememiş, kimimiz yaptığımız bir alışverişte dolandırılmış, kimimizin boşanma davası yıllar sürmüş, kimimiz üç beş aylık evlilik neticesi onlarca yıl nafaka ödemiştir. kimimizin evine hırsız girmiştir.

Pek çoğumuz bir şekilde mağdur edilmiştir. Daha acısı sizi bu mağduriyetten koruyacak adalet ve hukuk sistemi hantal ve ağır aksak yürüyen sisteminden dolayı,yada mevcut kanunların yetersizliğinden dolayı sizi koruyamamıştır. Mağdura mağduriyet yaşatmıştır.  

Peki benim özel ve tüzel hakkımı korumak için hukuk sistemine güvenmeyeceksem kime güvenebilirim? Çeteye mi, mafya ya mı?

Hukuk, yargı adalet, mahkeme. Hani birde üç aylık adli tatil var ki evlere şenlik. Her davanın esas hükmü davayı üç beş ay sonrasına ertelemek üzerine kurulu. Bir dahaki sefere adalet. Bir sonraki sefere hak, hukuk. Dava dosyaları bunca birikmişken, insanlar hakkını hukukunu aramak için gittiği mahkemden, adliye koridorlarından artık gına geliyorsa üç aylık adi tatil lüksü nerden kaynaklanır?

Birisi size yumruk atsa, hukuk sisteminin ona gerekli cezayı vermeyeceğini düşündüğünüz an, kendi adaletini kendiniz sağlamaya çalışırsınız. Hukukun çöktüğü an o andır.

Türk adalet sistemi baştan sona elden geçirilmeli, tüm bürokrasiye yansıyan hantallık hukuktan ayıklanmalı, aktif dinamik ve hızlı ilerleyen bir hukuk sistemi hayata geçirilmelidir.