Altı ay oldu.

Tüm önemli  olaylarda ilk hafta ilk ay, ilk altı ay hatırlanır. Hafızalar tazelenir. Sonra yıl dönümlerine evrilir tarihteki önemli olaylar.

Geçen hafta yerel ve ulusal medyanın önemli başlıklarından birisi idi. Depremin üzerinden altı ay geçti diye. Muhtemelen bir altı aya kadar gündemin çok alt başlıklarında küç.ük satırlarla kendine yer bulacak. Ha birde meydana gelen artçı sarsıntılar ve olası İstanbul depremine vurgu yapmak için adı geçecektir. Maraş… Büyük Maraş depremi. 

Yetkililerin konu ile ilgili açıklamaları genelde depremden sonra yapılan ekonomik ve sosyal yardımlarla ilgili. Rakamlar afaki olmak kaydı ile, 100 bin çadır, 80 bin konteynır yapılarak depremzede vatandaşların hizmetine sunuldu. 250 bin vatandaşımızın tedavisi yapıldı. 25 bin ameliyat yapıldı. 200 bin kalıcı konutun inşasına başlandı. Şu kadar nakdi yardım yapıldı, şu kadar taşınma yardımı, şu kadar orta hasar kredisi, şu kadar esnaf kredisi verildi.

Sağolun, depremzedeler size minnettar! Da;

Acaba hani beklenen büyük Maraş depremi öncesi yapılacak bir şey yok muydu? Hani fay hattının üzerine 15 katlı binaların yapımına neden izin verdiniz? Zemininde sıvılaşma olan yerleri neden imara açtınız?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yeni bir harita yayınladı. Kahramanmaraş’ta zemin sıvılaşmasının bulunduğu yerleri, fay hattının geçtiği yerleri, yapılaşmanın tehlikeli olduğu yerleri tek tek belirlemiş, bazı alanları imara tamamen kapatmış. Tüm bölgelere ÖA-5.1, ÖA-2.1, UOA-1.1 gibi kodlar verilmiş. Peki bunu neden depremden önce yapmadınız? 6 Şubattan önce yapıp, gerekirse çok riskli bölgeleri neden imara kapatmadınız? Neden yapılmış olan alanları kamulaştırmadınız?

Şimdi, şu anda yapılan ölü ardından ağıt yakmaktan başka nedir ki? Deprem sonrası yaptıklarınızdan değil de, depremden önce yapmadıklarınızı biraz gündeme taşısanız!

Ha, depremden sonra yaptıklarınız da dört dörtlük değil ya. Daskın binaları inceleyip, hasarları ödemesi hala tamamlanmadı. Bazı binalar tapuda pansiyon gözüküyor diye ödeme yapmıyor, bazı hasar miktarlarının ancak yarısını karşılıyor. Ödememek için her türlü zorluğu çıkarıyor. Deprem olalı 6 ay olmuş, hala orta hasarlı binaların ve deprem anında inşaat gözüken binaların akibeti belli değil. Daha bir yıllık binalar orta yada ağır hasarlı. Mütehattitler rahat. Git bildiğin yere şikayet et mantığında.

Bürokratik işlemler hantal, uyuşuk. Karınca hızıyla ilerliyor. Adaleti arayacak merciler güven vermiyor, Hukuku, adaleti hissedemiyorsun. Biliyorsun ki, açacağın her dava yıllar sürecek.

Ha depremin birde psikolojik etkileri var. Ra Pozitif Psikolojik Danışmanlık Müdürü Alpaslan YURTSEVER konu ile ilgili, “Depremden sonraki ilk altı ay şok halidir. Depremde çok yakın aile bireylerini kaybedenlerde dahi ilk zamanlar anlamlandıramadığınız bir metanet hali görürsünüz. Bu şok halinin göstergelerinden birisidir. Asıl travmalar altı ay sonra ortaya çıkmaya başlar. Depremde yara almamış, yakınını kaybetmemiş insanları dahi psikolojik travmalar bekliyor” değerlendirmelerinde bulunuyor. Sahi bölge halkının psikolojik sağlığını korumak, kollamak için ne düşünüyorsunuz?

Son olarak, lütfen en azından diğer deprem bölgelerimiz için deprem öncesi bir şeyler yapın. Ceset torbalarını toplayıp, cenaze evine ağıt yakmaya gelmeyin. Bir altı ay sonra, gururla deprem sonrası yaptıklarınızı anlatmayın.