Bir kadın düşünün bankadan kredi çekip, köy okullarında oyun ve eğitim odası kuruyor, yok canım öyle de şey olur mu dediğinizi duyar gibiyim. Bize mantıklı gelmeyen bazı şeylerin ardında derin hikayeler vardır. Olayların ve insanların bir de onu hazırlayan  arka bahçesi vardır. Bu da öyle ilginç bir kadın hikayesi.WhatsApp Image 2022-10-24 at 12.08.38 (3)

                Sevilay Akbaş, onu tanıdığımda sizin gibi düşünmüş ama hikayesini dinlediğimde hem hüzünlenmiş, hem de takdir etmiştim.

 “Bize kendinizden bahsedin , böyle bir şeye nasıl karar verdiniz?”

“Aslında belki de beni bu yola iten acılarım oldu. Ankara da doğdum. Mersin de üniversite okurken bir yandan da çalışıyordum. İş yeri batınca Ankara ya döndüm. Sanayide küçük bir köfte dükkânı açtım. Tek kadın esnaf bendim. O sırada Afrikalı bir gençle tanıştım. Yedi yıl sonra evlendik. O zamanlar böyle bir evlilik elbette tepkilere de sebep oldu. Tv programlarına bile konu olduk.Yirmi yıl süren bu evlilik bitti. O sıralar ağır bir depresyona girdim.İnançlı biri değildim, Allah ın varlığına da inanmıyordum.Ama yaşadığım acılar beni Allah a sığınmaya itti. Sorguladım ve Tanrı ya şöyle dua ettim. Ben bunları yaşıyorsam bir sebebi var, yanlış yapmak istemiyorum. Hayatımı sen doldur , senden gelenle doldur.Senin görkemini gösteren işlerde önce aracı olarak işin mutfağında etkin ve yetkin , başarılı kıl. Seni bana anlatacak ,yüreği sende olan , senin de yüreğinde olan birini karşıma çıkar ki gerçek olan seni öğreneyim.WhatsApp Image 2022-10-24 at 12.08.37 (1)

     “ Bu sizi bir arayış , bir iz sürme haline getirdi o zaman. Allah tan karşınıza bir fırsat ya da bir işaret çıkarmasını ve bundan sonra o yolda ilerlemeyi hedeflediniz diyelim.”

 “Evet  Tanrı nın  işaretini bekledim ve bir gün otobüste giderken arkamda iki kadının konşmasını duydum. Allah benim canımı oğlumdan  önce almasın dedi kadınlardan biri. Bu nasıl bir duadır diye arkamı dönüp kadına sordum. Kadın oğlunun zihinsel engelli olduğunu ve ondan önce ölürse kime bırakıp gideceğini ve bunun endişesini çektiğini söyleyince ben şaşırdım kaldım. O an Tanrı nın bana bir mesaj gönderdiğini düşündüm. 2018 de Yozgat ta Kore kültür günleri düzenlediğimiz sırada bir  okul müdürüyle tanıştım ve okullarında zihinsel engelliler için bir eğitim odası olup olmadığını sordum. Böyle bir sınıfın nadiren olduğunu söyleyince, Ankara ya döndüğümde ben yapıp bağışlayabilirim diye düşündüm. Çok araştırmalar yaptım, oyuncaklar, eğitim materyalleri, onları fiziksel ve bedensel olarak geliştirecek anlamda her şeyi araştırdım.Şunu da gördüm, zihinsel engelliler için açılmış özel eğitim kurumlarının bir kısmı onları sadece sömürüyordu.  Paralarını alıp, onları gerektiği gibi eğitmiyorlardı buna çok üzüldüm. Bunu gelir kapısı haline getirmişlerdi. Devletin bir kurumunda böyle sınıflar daha çok olsa bunu yapamazlar .Benim çocuğum olmadı, ben bütün çocukları yüreğime koydum 2018 o dönem memurum, param da yok, borçlarımı ödemeye çalışıyorum.Bunları düşünürken bankaya baş vurdum. 45 bin lira kredi çıktı , aldım ve Yozgat ta ilk zihinsel engelliler sınıfını kurdum. Ardından  Kayseri, Sivas, Ankara, İzmir, Balıkesir,Muğla , Hatay,Kahramanmaraş,Urfa,Zonguldak,Şırnak, Bitlis,Van,Erzurum da  hem normal çocuklar için oyun odası hem zihinsel engelliler için  eğitim odası olmak üzere 61 sınıf açtık.Şuan emekliyim , ikinci işte çalışıyorum ve emekli maaşımın tamamını buna harcıyorum. Eş dostta katıldı bana ve Geleceğimiz Gün Işığı Eğitim ve Gönüllüleri olarak patentimi de aldım.Gittiğim illerde gönüllülerle irtibatlı çalışıyorum.WhatsApp Image 2022-10-24 at 12.08.39 (2)

    “Bildiğim kadarıyla bunların yanısıra müzik odası,İngilizce sınıfı, anasınıfı da açtınız.Hatta Bitlis “Kolludere de açtığınız özel öğretim sınıfında öğretmen yoktu bu sayede oraya öğretmen de atanmış.”

  “Bunların haricinde okuma köşeleri de yaptık. Koreli dostlarım var onlarla Kore günleri düzenleyerek hem Kore yi tanıtmak hem sevgi köprüsü kurmak amacıyla da etkinlikler yapıyoruz.Hollanda Büyükelçisi nin eşi Naomi Hanım bize çok destek oldu, Silopi deki açılışımıza elçi bey de geldi ve bize yardımları oldu. Çocukları mutlu etmek benim en büyük hedefim.Benim çocuğum yok onları çocuğum yerine koyuyorum.Silopi deki oyun odamızda şimdi santraç turnuvası düzenleniyor . Biz de onlara ödüllerini gönderiyoruz. Turnuvayı diğer illere de taşımayı hedefliyoruz.Orada şunu gördük , yaramaz, haylaz dedikleri çocuklar bu turnuvada başarılı oldu, onları motive etti bu başarıları  eğitime daha bir karıştırdı. Açtığımız sınıfların işlerliği devam ediyor mu diye de takip ediyoruz. Dördüncü yılımızın anısına Van Ulupamir Köyü nde anasınıfı açtık. Orada kutlayacağız. Gençler için ne yapabiliriz diye düşünürken ,sizin gibi gençlere önem veren bir yazarla yolumuz kesişti.Söylemleriniz, hitabınız dikkatimizi çekti, sizi de gittiğimiz yerlerde gençlere söyleşi yapmanız için davet ettik. Kırmadınız , bu sayede gençlere de bir katkımız oldu.Teşekkür ederiz.”WhatsApp Image 2022-10-24 at 12.08.37

  “ Bu anlamada ben teşekkür ederim, gençler bu vatanı bırakacağımız tek umudumuz. Bir kişi olarak başladığınız bu yolculukta elbette duyarlı insanlar da zamanla size katıldı, destek oldu.İnsanlar iyi niyetinizi gördü ve inandı. Dernekleşmeyi düşün mediniz mi?”

“Dernekleşmeyi hiç düşünmedim. Bazı derneklerin dernek çatısı altında kendi menfaatlerine yönelik çalıştığını gördüğümde bunu istemedim. Dernekler istismara açıktır.” 

Peki yüreğinize ve emeğinize sağlık diyerek sohbeti sonlandırıyorum. Hayat elbette uzun bir yolculuk ve bu yolculuk da karşımıza çıkan acılar , kederler bizi daha farklı bir açıda yeniden diriltip ayağa kaldırıyorsa anlamlıdır. Bu yeniden kalkış bizi biz yapan, karakterimizi ortaya koyan duruştur  esasında. İyi insan olmak zor değil , iyi insan olmak küçücük tercihlerimizden büyük başarılara götürür bizi. Başarı öz menfaatimiz için yaptığımız şeylerin zirveye çıkması değil, başkalarının hayatlarına dokunma yolunda o zirveyi görmektir bazen. Niyet yolunuzun haritasını önünüze koyar ve o yönde yol sizi içine çeker. Hoşça kalın dostça kalın.