14 Mayıs’ta gerçekleşen genel seçimlerde Cumhur ittifakına en çok oyu veren illerin başında gelen Kahramanmaraş, AK Parti’den 5, CHP’den 2, MHP’den ise 1 vekil meclise gönderdi.  AK Parti’den bir önceki dönem milletvekilliği yapan isimler yeni dönemde aday gösterilmeyerek yeni isimler halkı umutlandırmıştı.  6 Şubat’ta meydana gelen ‘Asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta halk deprem sürecinde eski siyasetçilerin yanlarında olmadıklarını belirterek, bu değişime sıcak bakmışlardı.

***

Seçim sürecinde sahada halkla iç içe olan vekiller seçim sonrası adeta görünmez oldular. Oysaki Kahramanmaraş’ın şu an milletvekillerine her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Depremlerin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen, birçok alanda sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Bizler basın mensubu olarak son günlerde AK Parti Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici, DEVA Partisi Milletvekili İrfan Karatutlu ve CHP Milletvekili Ali Öztunç dışında diğer vekilleri maalesef Kahramanmaraş’ta göremiyoruz ve bunun yanında seçmende göremiyor.

***

Şehirde sorun o kadar çok ki saymakla bitmiyor. Depremin hemen sonrası Hatay’a yapılan acil durum hastanesinin Kahramanmaraş’a da inşa edilmesi gerekiyordu, fakat bir çivi dahi çakılmadı. Yıkım çalışmalarının bile ağır aksak gittiği şehirde bazı bölgelerde enkazlar olduğu gibi duruyor. Başka bir sorun ise okullar; 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı başladı. Yıkılan okullarda okuyan öğrencilerin durumu ne olacak? 3 okul öğrencilerinin aynı binada eğitim gördüğü sistemden nasıl bir sonuç alınabilir? Diğer sorunların başında ise ticaret yapan esnafların, sanayicilerin durumu geliyor. İşte bu sorun için vatandaşlar siyasetçilere ulaşmak istiyor ama ulaşamadıklarını ifade ediyorlar.

***

1 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da canlı bağlantıyla, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de bizzat katılım sağladığı “Kahramanmaraş Kent Meydanı” projesinin temeli atıldı. Temel atıldı da, atılan temel de, çalışma da ortada yok! Bir yetkilide çıkıp burada inşaatın neden devam etmediğine dair açıklamada bulunamıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de tatilde olmasına karşın Kahramanmaraş’ın zor günler geçirdiği şu günlerde halk vekillerini yanında görmezse ne zaman görecek? Kısacası gelen milletvekilleri giden milletvekillerini mumla aratır oldu.