Yerel seçimler öncesi, 4 Mart Pazartesi günü ‘AK Parti oy kaybeder mi?’ Başlıklı köşe yazımda, “Yeniden Refah Partisi’nin oylarını yükselttiğini, cumhur ittifakı adaylarının istenilen çalışmayı yapamadıklarını, AK Parti adaylarının kent merkezinden çok kırsallara ağırlık vermesi gerektiğini, yoksa oy düşüşünün kaçınılmaz olacağını, hatta bazı ilçelerde belediyeleri kaybedebileceğini” kaleme almıştım.

***

Evet, 31 Mart yerel seçimleri geride kalırken, gerek Türkiye geneli, gerekse şehrimiz Kahramanmaraş’ta sürpriz sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçların çıkacağını bizler aylar öncesinden öngörmüştük. Seçimlerde AK Parti; Büyükşehir, Onikişubat, Andırın ve Afşin ilçelerini kazanırken, CHP Elbistan, Nurhak, Ekinözü ile Pazarcık ilçelerine bayrağı dikti. Asıl burada sürpriz olan Yeniden Refah Partisi’ydi. İlk defa seçimlere katılmasına rağmen Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu, Göksun ve Türkoğlu ilçelerini kazandı. Onikişubat'ta ise Yeniden Refah aday Fatih Mehmet Ceyhanla  iyi bir performans   sergilemesine  karşın az farkla seçimi kaybetti, ama itirazlar devam ediyor, bakalım İl Seçim Kurulu ne karar verecek? İYİ Parti ise Çağlayancerit’i aldı. Cumhur ittifakı ortaklarından MHP’de bu seçimin kaybedeni oldu.

***

Genel itibariyle baktığımızda AK Parti’nin kalesi olarak bilinen Kahramanmaraş’ta neredeyse kale yıkıldı. Bana göre, o kalenin yıkılmasındaki başlıca etkenlerden biri; 10 yıldır Dulkadiroğlu ve Göksun ilçe belediyelerini yöneten başkanların yeni dönemdede tekrardan aday gösterilmesiydi. Diğer taraftan, AK Parti’de mevcutta 5 milletvekili var. Bu milletvekillerinden birçoğu bugün şehrin mahallelerini dahi bilmiyor. Üstüne halktan ve basından kopuklar. Dolayısıyla halkın içine girmedikleri için alınan sonuçta ortada; 81 il içerisinde AK Parti’nin en çok oy kaybettiği il yüzde 25 oranla Kahramanmaraş olarak kayıtlara geçti.

***

Gelelim, Cumhur ittifakının ortağı MHP’ye. Parti Nurhak, Ekinözü ve Çağlayancerit ilçelerinde ortak aday çıkartmıştı. Bilindiği üzere bu ilçelerden Ekinözü, MHP Milletvekili Zuhal Karakoç Dora’nın memleketi. 3 adayın belirlenmesinde Zuhal Karakoç Dora’nın etkili olduğu biliniyor. Bu 3 adayında isimlerinin açıklandığında partililer tarafından çokta benimsenmedi. Öyle ki, Zuhal Karakoç Dora’da seçim çalışmalarında pek ortada görünmedi. Sadece, seçime iki gün kala ortaya çıktı ama seçimlere çokta bir etkisi olmadı ve süreçte MHP kaybetti.

***

Sonuç olarak, Kahramanmaraş yeni dönemde Cumhur ittifakına her zamanki desteğini vermeyerek bir tepki ortaya koydu. Yıllardır süren, “Biz Kahramanmaraş’ta ceketimizi koysak kazanırız” anlayışı bu seçimle birlikte son buldu. Kısacası bu kez ceket kazanamadı.