Yılbaşı ve yeni bir yıl.


            Yılbaşını nasıl nerde geçirdiniz, o güne özel hazırlıklar mi yaptınız, aile içinde çekirdek fındık fıstık ve bilumum çerezler ile televizyon eşliğinde mi girdiniz. Yada dışarıda sabahlara kadar eğlenerek mi geçirdiniz. Biçim olarak soru cümleleri olsa da sonlarında bilinçli olarak soru işareti yok.


            Kimin yılbaşı gecesini nerde nasıl geçirdiği kendi kişisel tercihidir. günahı sevabı vicdani olarak da kendisine aittir.


            Yeni bir yıla girmenin kişisel sorgusu yapılıyordur mutlak. Geçen yıl hayatımızda ne gibi önemli değişiklikler oldu? Ekonomik ve sosyal olarak geçen bir yıl kişisel anlamda bize neler kattı, bizden neler götürdü? Yeni yılda öncelikle bu muhasebelerin yapılması gerekir.

Ülke olarak zor birkaç yıl geçirdik. Pandemi dolayısı ile sokakların boşaldığı, şehirlerin hayalet şehre döndüğü, hayatta kalmak olan en doğal dürtünün ön plana çıktığı, vesilesi ile ekonominin tepetaklak olduğu uzunca bir süreç, Bitti, her şey normale dönüyor derken yanı başımızda patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı, devamında gelen ekonomik kriz, tavam yapan enflasyon.

2023’de ülke ve dünya olarak bunları geride bırakabilecek miyiz. Son birkaç yıldır dolaşan kara bulutlar başka bir isim altında devam edecek mi bilemeyiz. Ancak 2023 Ülke değişim ve gelişimi için önemli bir yıl. Yirmi yıllık iktidarın yeni bir testten geçeceği seçim yılı. Hem dünya hem ülkemiz için Pek çok ekonomik politik ve siyasi gelişmelere açık bir yıl. Toplum olarak bir olmaya birlik olmaya daha çok ihtiyacımız olacağı bir yıl. Siyasi konjonktür  ürettiği seçim kazanmaya yönelik söylemlere aldırmadan, ayrışmadan kimseyi öteleştirmeden bütünlüğümüzü korumalıyız.

           

            Ve umut. Her yıl dile getirdiğimiz "yeni yılın sağlık mutluluk huzur başarı getirmesi " diye başladığımız onca iyi dilek temennisi. Umudu kaybetmemek gerek belki. Umudu hep sıcak hep canlı tutmak gerek. Önümüze koca bir yıl koyup hedefler belirleyip hırslardan arınıp azimlerle o hedeflere yürümek. Mutlu olmayı dilemekten çok olmayı istemek. Başarmayı dilemekten çok başarmayı istemek. Gerçekten istemek.

İstemek beyni programlamaktır. Başarı için programlanmış beyin, o doğrultuda adımlarını atacak, nerde nasıl hamleler yapmanız gerektiğini size fısıldayacaktır.

Büyülü bir kelimedir umut. Umut etmek yaşama sevinci, gözlerdeki ışıltıdır. Umut etmek güçlü hissetmek, güçlü olmak, güçlü durmaktır.

Umut var olsun. Bir umut bin umut olsun.