Doksan üçüncü sure olan Duha 11 ayettir ve Mekke döneminde indirilmiştir.

Kuşluk vaktine “Duha” denir.Ne güzel bir adlandırma  değil mi?Kuşluk  vakti ;bu zaman dilimi sabahın erken  vakitlerinin adıdır ortalık biraz ışıyınca başlar aydınlık yerini beyazlıklara bırakınca biter eğer siz de erken yatarsanız bu vakitleri dolu dolu yaşarsınız.Bahar mevsiminde  evinizin yanında bir ağaç varsa kuş cıvıltılarına karışan sesleri duyarsınız.

Hayatın tek düzeliğinden kurtulmak sizin elinizde devamlı insanlarla uğraşmak yerine börtü böcekle hemhal olmak hayatınıza farklı bir pencere açacaktır.

Zamanın sahibi Allah tır.Sır olarak yaratılan zaman eğer bilgiyle anlaşılmaya başlarsa nice bereketli işler kendiliğinden ortaya çıkar.Zaman anlayışları hakkında yeni bilgilere ihtiyacımız var takvim dediğimiz kelime sadece bir isimlendirmeden ibarettir yeni fikirlerle farklı zaman oluşturma imkanlarınızın olduğunu aklınızda tutun.

Zaman da tecelli eden esmayı hüsnadır!

Allahın isimleri zati ve subuti sıfatlarıyla tecelli ederken kendi varlığımıza gizlenen enerji bizim yapıp ettiklerimizle hayat buluyor.

Ümitsizlik yok!Allahı var  ve bir kabul eden her mümin için sonsuz rahmet her zaman imdada yetişir ve onu kuşatır.Allah kulunu darda koymaz.

Sadece tek tek insanların imtihanı olmaz bilin ki milletlerin de imtihanı olur bu gün bunları yaşıyor olup bitenleri anlamakta zorlanıyorsak okul da öğrendiğimiz bilgileri bir daha kontrol edelim de bilginin hayatımızdaki rolü bir daha ortaya çıksın.

Yapılan her iş zorluları içerse bile onun yanında muhakkak kolaylıklar da vardır.İyilik,adalet,temizlik,sadaka,hac ,kurban,merhamet kime zor  gelir?

Hayat imtihandır.Sınavların basit olduğu nerede görülmüştür?Siz bile ortaya bir ödül koyup yarışma yaptığınız da ince eleyip sıkı tutmuyormusunuz?Yaşadığımız hayat büyük mücadeleleri zorunlu kılarken boş laflarla bu işin olmayacağı ortadadır.

Yetimlik ,öksüzlük de bizim elimizde değil.Allah anne babalarımıza uzun ömürler versin.Anne baba çocuk için bulunmaz servettir.

Yol Allahın yoludur!

Cennetin yolu nereden geçer bu yolda hangi işaret levhaları var nelere dikkat etmek gerek işte bunları hayatınız boyunca öğrenecek ve bunlardan da imtihan olacaksınız.

Verdiği sonsuz nimetler için Allaha ne kadar hamt etsek azdır,dilimiz O nu ansın yüreğimiz O nun sevgisiyle çossun.

Allah aşkı varlığımıza bir mühür gibi vurulsun.