Aslında aşağıda okuyacağınız yazı bir konuya odaklanamadı. İçinde kim, kimlere ve neler var, okuyunca anlayacaksınız da, pek bir şey anlayacağınızı da zannetmiyorum. Bene bile anlamadım, işin içinden çıkamadım.

Ha, mesaj var mı derseniz, çooookkk! Kime mi? Kime gerekiyorsa, kime lazımsa, kimin ihtiyacı varsa, ona, onlara…

*

Bir tarikattır, bir cemaattir, bir Hiranur Vakfı’dır, bir taciz edildiği, çocuk yaşta sapık birine verildiği iddiası ile gündemden düşmeyen kızın, Vakfın başkanının haberleri gırla giderken, Türkoğlu ilçesinde, ilçenin girişinde, tepedeki kimin olduğu belli olmayan Külliye geldi aklıma.

Güneydoğu’dan gelen bir imama olduğu söyleniyor. Neyle geçinir, bu külliyeye kimler destek verdi, yolunu kimi yaptı, bu kadar nasıl büyüdü, bunun yorumun size ve büyüklere bırakıyorum. Tabi büyükler dediğimiz kimseler bundan ne anlıyorsa, ne kadarı işlerine geliyorsa…

Fıkra bu ya, gittiği bir köyde köpeklerin (memlekette köpek mi yok) saldırısına uğrayan Nasrettin Hoca, yerden bir taş alacak, köpekleri korkutarak kovalayacak olmuş. Ama ne mümkün. Tuttuğu taşların hiçbiri yerinden sökülmüyor. Taşları alamayınca yerden, ‘Bu ne acayip köy yahu, taşları bağlayıp, köpekleri salmışlar!’ deyivermiş.

Bu fıkrayı yazarken, aklıma AK Parti milletvekili sayın Habibe Öçal geldi. Neden geldi, neden icap etti, düşünmeyi, yorumu size bıraktım.

Bir ekleme yapmak istiyorum, ağacın kurdu kendi içinde olurmuş!

Anlayan anladı!

*

Ağanın birine sormuşlar, ‘Senin ağalığın ne zaman bitecek!’ diye.

Ağa cevap vermiş; ‘Sizin eşekliğinizi bittiği zaman!’

Ağalığa özenenler, bilsinler ki ağalık devri köylerde bile kalmadı. Acı bir gerçek de olsa, ağalık bitse bile, eşeklik baki kalıyor. Üstelik de sayıları her geçen gün artarak.  Nefsinizin, yüreğinizin, cebinizin ve insanların ağası olun. Malınızın, mülkünüzün değil. Unutmayın, kartal asla ve asla sinek avlamaz!

*

Bir Hiranur Vakfı, bir tarikat, bir mürit furyası ve iddiaları havada uçuşurken, dikkat edin, tarih veriyorum, 1 Mayıs 2016. Bir Milletvekilimiz bu vakfı ziyaret ediyor. (ismi bende saklı)

Bir başka tarih; 29 Aralık 2016. Hiranur Vakfı adına Adem Coşkun adında bir hoca, aynı isimdeki milletvekilimizi makamında ziyaret ediyor.

Kim mi? Vallahi de billahi de söylemem.

*

Aslında söyleyecek çok sözüm var da, ehemini mühimine tercih ediliyor.

Ve izahı olmayan şeyin mizahı olur sözünün karşılığı gün geçtikçe çoğalıyor, hatırlatmak isterdim.