Değişen ne var diye sıkça düşünenlerden misiniz?

Yoksa “eski tas, eski hamam” diyenlerden mi? Hayatın akıp giden cazibesinin ne müthiş çekiciliği var öyle değil mi?

        Yıllar durmadan akıp gidiyor. Yıkılmaz sanılan ne saltanatlar vardı geride kaldı. İnsanlığın ufkunda parıldayan kutlu nefesler artık çok yok. Peki, onlardan aldığımız dersler ibretleri bu günkü hayatta uygulaya biliyor muyuz?

        Tevhit ile şirkin farklılığı.

         İslam ın getirdiği yenilikler.

         Çıkar hesapları.

         Tutuculuk ve Fanatizm

          Haset ve kıskançlık.

      Önemli bulduğum bu tespitler dinimizin dünde bu günde karşılaştığı mevzular açısından ele alınmalıdır. İslam’a o’nun getirdiği evrensel hakikate niye karşı çıkılıyor fikrinin bizi götürdüğü yer işte burası.

      Tevhit ile şirk ismi altında neler konuşabiliriz neler söyleyebiliriz? Tevhit’in çizdiği dünyanın gerçekleri ile Şirk sistemlerinin cazibesi arasında bocalayan insanların hayata bakışlarındaki farkları görebilmek kolay mı?

İmtihanın püf noktası işte burası! Varlıkları bir potada görebilmek, onları birlik ufkunda toplayabilmek akıla büyük görevler yüklüyor.  ” Ballar balını buldum kovanım yağma olsun “ diyebilen erler erenler oldu dünde bu demler de daha iddialı konuşanlarda yok değil.

    Bir hakkında kafa yormalıyız birlik, dirlik sözlerini yüreğimize mühür gibi kazımalıyız ki birlik bizleri saf, diri sularında kirlerimizden yıkasın pak eylesin.

       Tevhit prizmasına sahip kaç insan var?

Ellerindeki cam kırıkları ile hak ve hakikate anlamak zorunda kalanlara acımayıp da ne yapmalı?

    Tecrübelerimizi bir noktada yoğunlaştırılmalı önce, eldeki bilgileri azımsamadan her türlü hikmeti aşk mayasında yoğurup akılın harlı ateşle yanmakta olan fırınına atmalı peki bilgili ne kadar dayanır. Korkulan bu.

         Mal mülk sevdasında olanların yedeklerine aldıkları bilgiler o kadar az ki gerçekle karşılaşmayı çoğu insan göze alamıyor. Tevhit dediğimiz o sırlı yolun gidenleri hep parmakla gösteriliyor.

        Ne öğrendim?

        Bilgi diye yutturulan zokalara sakın başka bir şey olmasın. Heba olan onlarca yılın bıraktığı yerden Tevhit’in karlı zirvelerine yürümek için bize lazım olan iksiri lokmanı kimin elinden içebileceğiz?

        Cevaplar anlamlı kılmak için Salih Amelle yapılacak önemli görevlerimizin olduğunu unutmayalım.