Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz, bugünkü köşe yazısında "Kahramanmaraş'ta Hastane Çığlığı" diye yazdı.

6 Şubat depremleri Kahramanmaraş’ın zaten sıkıntılı olan sağlık hizmetlerini daha da zora girdirdi. Özel hastanelerin hasar görmesi, kentteki devlet hastanelerindeki yoğunluğu artırarak, hasta ve doktorları zor bir duruma düşürdü. Hastalar, bazen randevularını bir ay sonraya kadar almak zorunda kalıyor. Doktorlar ise artık hasta yoğunluğundan bıkmış durumda.

***

Bu sağlık krizine çözüm bulunması gereken bir dönemde, bir acil durum hastanesinin şehre kazandırılması gündeme gelmişti. Ancak bu proje hakkında sağlık müdürlüğünden bilgi dahi alamıyorsunuz. Bu durum, sanki devlet sırrı gibi saklanıyor.

***

Öte yandan, Kahramanmaraş'ın tatil turizm beldesi Ilıca, yaz aylarında nüfusu yüz binlere ulaşmasına rağmen, hala bir hastaneye sahip değil. Mevcut sağlık hizmeti, sadece bir barakada veriliyor. Şehrin bu ve benzeri pek çok ciddi sorununa çözüm üretecek siyasi irade maalesef yok gibi. Halk, bu sağlık krizi süresince yalnız bırakılmış hissediyor ve çözüm bekliyor.

***

Kahramanmaraş, bir yandan doğal afetlerle mücadele ederken, diğer yandan da sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıklarla boğuşuyor. Bu durum, şehrin geleceği için ciddi endişeler barındırıyor. Hasta ve doktorların sesine kulak verilmesi, acil durum hastanesi gibi projelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Sağlık Müdürü Vehbi Şirikci de bu konularla ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirmeli.