Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz, bugünkü köşe yazısında "Güngör’e sahip çıkmadık, Görgel’e çıkalım" diye yazdı.

AK Parti’nin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcuttaki İl Başkanı Fırat Görgel olarak açıklandı. ‘Hayırlı olsun’, beklenen bir isimdi. Önceki dönem belediye başkanlarını şehir olarak, hep eleştirdik. Tıp kı Hayrettin Güngör’e yapılan eleştiriler gibi. Hayrettin Güngör aslında, bu şehir için büyük bir şanstı. Güngör’ün sıkıntısının en büyük nedeni kendini halka tam olarak ifade edememesiydi. Diğer yandan, ilk göreve başladığı yıllarda basınla arasına set çekmesiydi. 2019 yılında göreve başlayan Hayrettin Güngör’ün bir diğer şanssızlığı da tüm dünyada yaşanan koronavirüs süreci ve akabinde geçen yıl yaşanan deprem felaketiydi.

***

Ancak bunlara nazaran sayın Güngör, adaylık süreci başta olmak üzere belediye başkanlığı döneminde, ‘ben şu projeyi yapacağım’ gibi asla altından kalkamayacağı bir yükü üstlenmedi. Bunun yanı sıra bazı rantlara da izin vermediğini hepimiz biliyoruz. Kısacası Hayrettin Güngör, 5 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde babasının oğluna bile torpil geçmedi, hayır demesini de bildi. Hayrettin Güngör, belediye başkanlığı boyunca neler yaptı diye soracak olursanız? Onikişubat’ın batı yakasını şehir merkezine bağlayan İmran Kılıç Köprüsü, şehrin gelişmiş bölgelerinden Binevler’in altyapısı projesi kapsamında prestij caddesi, Sakarya Kavşağı, Tarihi Kapalı Çarşı Cephe Yenileme Projesi ile kent turizmine büyük katkı sunacak olan Ali Kayası Cam Terası gibi projeleri şehre kazandırdı. En önemlisi de yıllardır devletin malı olan Seyir Terası’ndaki lokantayı kendi malı gibi kullanan şahıstan alarak AKBEL’in bünyesine kattı. Şimdilerde, buranın ismi Şairler Tepesi olarak hizmet verirken ailelerde gönül rahatlığıyla bu bölgeye gidebiliyor. Bunlar Güngör’ün onca olumsuz sürece rağmen 5 yıllık süreçte kente kazandırmış olduğu hizmetler,  tabi ki yapılanın kötüsü olmaz.

***

Fırat Görgel’in adaylığının açıklanmasının ardından bir takım şahıslar sosyal medya üzerinden Hayrettin Güngör’ün gidişine çok sevinirken, adeta da linç girişiminde bulunuyorlar. Bazıları bu eleştirileri tabiri caizse bel altı şeklinde yapıyor. Bırakın bu yersiz eleştirileri, bakın deprem olalı 1 yıl olacak. Bugün, diğer deprem olmuş şehirlere gidin enkazlar dahi kalkmayan yerler var. Ama bizim Kahramanmaraş’ımızda gerek konutlar, gerekse iş yerleri noktasında çalışmalar son hızla devam ediyor. Bunlar, elbette ki bu şehrin siyasetçilerinin yanı sıra Hayrettin Güngör’ün büyük gayretleriyle oluşuyor. Güngör’ün belediye başkanlığı 31 Mart itibariyle sona erecek ama sayın Güngör’ün gönlü herzaman bu şehirde kalacaktır. Çünkü, kendisi farklı bir konuma gelecek ve bu şehre Ankara’dan hizmetini sürdüreceği kanaatindeyim.

***

Gelelim, Fırat Görgel’e. Görgel, bu şehrin bir evladı, bu şehrin her sokağını, her caddesini iyi bilir. Zaten adaylığınında açıklanması olumlu karşılandı. Ancak, bazı insanlarda, ‘Fırat Görgel, bu işin üstesinden gelemez’ düşüncesi hakim. Haklı da olabilirler. Ama sayın Görgel,  yukarda da bahsettiğim gibi şehre yabancı biri değil. Başarı, bir ekip işidir. Sayın Görgel’de ekibini tecrübeli, işi bilen yönetim kadrosundan oluşturduğu zaman başarı kendiliğinden gelecektir. Burada önemli olan sayın Güngör’e yapılan algıların, Görgel’e de yapılmaması. Tüm şehir, Görgel’e şimdilerde sahip çıkıyor ama bu sahip çıkma belediye başkanlığı seçildiği takdirde de devam etmelidir. Topyekün birlik beraberlik içerisinde bizlerde basın mensubu olarak Görgel’e destek verip, başarısına tanıklık etmeliyiz. Ben şahsım olarak, Fırat Görgel’in belediye başkanlığında önemli hizmetler yapacağı kanaatindeyim. Kendisine çıkmış olduğu bu yolda başarılar diliyorum.