Sevgili Çocuklar!

 Evlerinizin duvarında asılı olan Kur'an-ı Kerim'i oradan yavaşça alın, öpüp başınıza koyduktan sonra kapağını açın. Kitabın üzerinde Arapça yazılar göreceksiniz, çekinmeyin ellerinizle sayfaları özenle açın. Farklı bir kitapla karşılaştığınızı görünce sakın şaşırmayın. Dünyada insanlar birbiriyle anlaşmak için neler yapıyorlar neler, bunu unutmayın.

Yüce Allah da yarattığı insanlar tarafından bilinmek istemiştir. Bunun için insanlara kutsal kitaplar göndermiştir. Kur'an-ı Kerim'in ilk suresi olan Fatiha suresini "Elham" diye biliriz hepimiz. Elham, Elhamdü kelimesinin kısaltılmışıdır. Namaz kılarken her rekâtta bu sure okunur. Peygamberimiz "Fatihayı okumayanın namazı olmaz" demiştir. Bu aslında ne büyük kolaylıktır bir bilseniz,

"1. Rahmân ve Rahim olan Allah'ın adıyla 2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. 3. O, Rahmândır ve Rahimdir. 4. Ceza gününün mâlikidir. 5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. 6.Bize doğru yolu göster. 7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil! 'Amin."

Hepimiz Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezbere okuyamayız ama Elham'ı rahatlıkla öğrenebiliriz. Niye bütün namazlarda Fatiha'yı okuyoruz? Bunun cevabı bu surede saklı, size anlatayım. Bizler tanıştıkça nasıl birbirimizi seviyorsak Allah da bizimle tanış olmak istiyor ve kendini bize tanıtıyor. Biz de öyle yapmıyor muyuz bir yere gidince. Allah kendisine hamd, övgü ve teşekkür borçlu olduğumuz yaratıcımızdır. Çiçek açan ağaçların sahibi O 'dur, yetim ve öksüzlere kol kanat geren O'nun rahmeti-dir. Fatiha suresinin bir adı da "Şifa" suresidir. Derdi, tasası, hüznü olan insan bu derdi verenin aynı zamanda şifa verebileceğini de düşünür hiçbir zaman umudunu yitirmez.

Karanlıktan korkarız, yalnız kalmaktan çekiniriz. Böyle durumlarda elimiz ayağımız birbirine dolaşır. Böyle yapmayalım. Ödevlerimizi yaparken, imtihanlara girerken önce içimizden Fatiha’yı okuyup Allah'ımızı analım. O'nu andıkça işimiz rast gider bunu unutmayalım. Allah çok yakınımızda dahası içimizdedir. Biz O'nun adını söyleyip çağırdıkça O bize cevap verecek, annemizi, babamızı, kardeşlerimizi koruyup hep birlikte güzel günlere çıkartacaktır.