Daha önceki birçok yazımda DASK’ın yaptığı hukuksuzluklardan bahsetmiştim. DASK, depremzedeleri mağdur etmek için her yolu deniyor, eline geçen hiçbir fırsatı boş çevirmiyor. Cimri DASK; depremzedelere ödeme yapmamak için kılı kırk yarıyor ve arkasına sığınabilecek en ufak bir bahane bulduğunda bunu değerlendirmekten de hiç geri durmuyor. Kimi vatandaşa eşi adına Zorunlu Deprem Sigortası yaptırdığı bahanesiyle, kimisine adres değişikliği nedeniyle sigorta poliçesindeki adres ile güncel adresin uyuşmaması bahanesiyle, kimisine tapu kaydındaki ufak pürüzler nedeniyle, kimisine tapu kaydı yerine geçen belgeyi kabul etmediği için, kimisine de kiracı zorunlu deprem sigortası yaptırdığı için ödeme yapmıyor. Bütün bu bahanelerin hiçbir hukuki geçerliliği yok. Hepsi sırf parayı biraz daha kurum nezdinde tutup da işletebilme çabasından ibaret. Yani DASK; sizin tazminatlarınızı enflasyonda eriterek kendi kazancına kar katıyor.

                Neden bu bahaneler hukuksuz, tek tek anlatayım. Kişi eşi adına zorunlu deprem sigortası yaptırdığında esasen sigortayı yaptıran “sigorta ettiren” sıfatını, konut sahibi kişi de “sigortalı” sıfatını üstlenmiş oluyor. Hal böyle olunca; sigorta ettirenin başvurusu halinde DASK’ın sigortalıya ödeme yapması gerekiyor. Fakat DASK zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenlenmesi sırasında tüm beceriksizliğiyle kendini gösteriyor. Hem sigortalı hem de sigorta ettiren hanesine sigortayı yaptıran kişiyi yazıyor. Böyle olunca da sigortalı kişi esasen konutun maliki olmadığından sorunlar ortaya çıkıyor. DASK’ın bu yanlışı, sigortalıya ve konut sahibi kişiye yükletilemeyeceği için esasen bu hatadan dolayı vatandaşın mağdur edilmesi son derece hukuksuz. Kaldı ki; ZDS yaptırırken sizin konut sahibi olmadığınızı söylemeyen DASK, ödeme yaparken bu gerekçeye dayanarak ödemeden kaçınıyor. Kanunları bilmese dahi herkes bu durumun ne kadar hakkaniyete aykırı olduğunu bir bakışta anlayacaktır.

                Adres değişikliği sebebiyle; sigortalanan konut adresi ile güncel adres arasında bir uyuşmazlık olduğunda DASK’ın bu bahaneye dayanarak ödeme yapmaması da son derece hukuksuzdur. Sizin dahi bilmediğiniz kişisel verilerinize ulaşabilen DASK, konutunuzun eski ve yeni adresini de kolayca öğrenebilecektir. Ayrıca e-devlet üzerinden DASK’a hasar ihbarı ekranında, kendi özel durumunuzu(eşin zds yapması, konutun nüfus kayıtlarındaki adresinin değişmesi, kiracının zds yaptırması, tapu belgesindeki ufak pürüzler vs) anlatabileceğiniz bir dilekçe yükleme sekmesi bulunmuyor. DASK’a mail yoluyla gönderdiğiniz dilekçeler de kurum yetkililerince dikkate alınmıyor. Hal böyle olunca DASK, sigortalı depremzedelerle arasına ördüğü duvar nedeniyle vatandaşların taleplerini tam olarak karşılayamıyor.

                Kiracının DASK yaptırması halinde, kiracının başvurusu ile tazminatın konut sahibine ödenmesi gerekirken DASK yine, sigortalı hanesinde yazan kişinin konutun maliki olmadığı gerekçesine dayanarak ödeme yapmaktan kaçınıyor. Yukarıda da söylediğim gibi, poliçe düzenlenirken size kiracı olduğunuz için DASK yaptıramayacağınızı söylemeyen DASK, ödeme zamanı geldiğinde bu bahaneye dayanarak ödeme yapmaktan kaçınıyor. Bu da son derece hukuksuzdur. Bu durumda da sigortalı hanesine sehven kiracının yazıldığının kabulü ile ödemenin yapılması gerekir.

                Henüz DASK’tan ödeme almadıysanız bir avukatla görüşerek derhal hukuki süreç başlatarak faiziyle birlikte tazminatınızı alabilirsiniz. Zaten siz 5-6 ay sessiz sedasız sigorta ödemesi yapılmasını bekledikten sonra en ufak bir hukuki sürece girdiğiniz anda DASK nasıl oluyorsa birden ödeme yapıyor. Sanki sihirli bir el değiyor ve 5-6 aydır ödeme yapmama bahanesi olarak ileri sürdükleri bütün gerekçeleri birden yok sayarak ödeme yapıyorlar. Ne kadar manidar değil mi? DASK’a iki soru sormak istiyorum:

1.       Madem ödeme yapabiliyordunuz neden 5-6 ay ödeme yapmayıp, hukuki süreç başlatır başlatmaz ödüyorsunuz?

2.       Madem dosyada ödeme yapmanızı engelleyen sorunlar var, neden davranışınızın arkasında durmuyorsunuz da süreç başlatır başlatmaz birden ödeme yapıyorsunuz?

Bu soruların cevapları çok basit: Çünkü DASK vatandaşı soyarak zenginleşiyor.

Aydınlıkla kalın…