Şu yazarlarda âlem oldular... Söze niye böyle başladım; şubatdan sonra mart mı gelir, tabii arada ilgiyi yakalamak için sizleri çok uğraştırmak istemiyorum.

Sayın Süleyman Çobanoğlunun AŞK İLE HAİN KARDEŞ kitabı yayınlandı. Kitabın ismi benim giriş parağrafında yazdığım metni düşünmemi sağladı. Elimize aldığımız kitab'ı şöyle bir iki çevirince ne olduğunu ayan beyan olmasa da kestirme imkanına sahibiz ama yazılar sayın Çobanoğluna ait olunca iş değişiyor. Hikmet pırıltılarını yazılarına taşıyan yazarın anlatım tekniklerine getirdiği yenilikler var. Sayın yazarın dini konularda yazılmış yazıları ustalıkla yazılarının içinde yeni söyleniyormuş gibi vermesi takdire şayan. Örneğin "Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Biz Rasulullah (s.a.v) ile beraberken, bize yağmur isabet etti. Efendimiz elbisesini açtı, bedenine yağmur isabet etti.

"Bunu niye yaptınız" diye sorduk

"O, Rabbinden yeni geliyor" buyurdular" (sh. 82) da olduğu gibi.

AŞK ile HAİN KARDEŞ farklı üslubu ile mizah yazılarını ihtiva ediyor. Sayın Çobanoğlu hayatını okuyucularıyla paylaşmanın onurunu yaşıyor. Onun yazılarında çocukluğuna ait nice zengin hatırayı bulmak da var. Çoğumuz o yılları unutmak için gayret gösterirken sayın yazar dününü yarına taşımanın heyacanı ile bizleri de yüreklendiriyor. Kitapta yer yer değişik kitaplardan yapılan alıntılar kitabı daha kolay okutuyor. Benim ilk okuduğumda anlamakta zorlandıım kısa bir öyküyü buraya alıyorum. Kitabın elli yedinci sayfasında "Aklıma Cuang Cou'nun öyküsü geldi, bende onu anlattım: "Cuang Cov, bir gece rüyasında, neşeli, hayatından memnun, güzel bir kelebek olduğunu görmüş. Uyandığında, mütereddid, şöyle sormuş kendine "Şimdi ben, rüyasında kelebek olduğunu gören bir insan mıyım; yoksa bir kelebeğim de rüyamda insan olduğumu mu görmekteyim"

Sayın Çobanoğlunun iğneleyici üslubunun kendisine nice yazılar yazdıracağına inanıyorum. Bu kitabın özellikle ağırlaşan sosyal hayatın baskılarından uzaklaşabilmek için okunmasında yarar vardır diye düşünüyorum.

AŞK İLE HAİN KARDEŞ, Süleyman Çobanoğlu, Mavi Yayıncılık,İstanbul.