Bilgisayar oyunları günümüz tarihinde çoğu gencin dikkatini çekmektedir bu oyunların asıl amacı sosyalleşmek, eylenmek amacıyla da olsa günümüzdeki oyuncular bunları gerçeklikten kaçmak ya da uzaklaşmak için oynuyorlar. Hayatın yorucu ve telaşından sıkılan insanlar için kaçış noktası olarak bilinen bu oyunlar zamanın en çok rekabet gören sektörü haline geldi.

Moba oyunları çevirim içi çok oyunculu oyuncularda oyuncular sosyal etkileşimlerini oyun içi ve oyun dışı entegreli sohbet sistemleri üzerinden bilgi paylaşarak gerçekleştirmektedirler. Örneğin oyun ortamında sosyalleşme, işbirliği ve yardımlaşma gibi pratikler çeşitli iletişimsel stratejiler yoluyla sağlanmaktadır. İletişimin içeriği herhangi bir konu ile ilgili bilgi verme, edinme ya da paylaşma gibi boyutlarda karşılıklı ya da tek yönlü olabilmektedir. Gerçek meseleler, taktiksel konular veya bağlam dışı herhangi bir içeriğin aktarılmasının arkasındaki motivasyon sadece iletişim kurmak için, duygusal veya araçsal bir yönelimle olabilmektedir.

Hadi gelin sizlere moba oyunlarının en başarılısı olan League of Legends’den bahsedelim son zamanlarda oldukça revaçta olan MOBA türü bir oyun. MOBA oyunlar MMPORG’nin bir alt türü olan ve grupla oynanan gerçek zamanlı strateji geliştirme oyunlarıdır. LOL oyununda oyuncular genellikle üç veya beş oyuncudan oluşan iki takım halinde birbiriyle karakterlerini kontrol ederek ve birbirlerinin kulesini yok etmek için savaşırlar. LOL'ün üç ayrı oyun modu vardır ve oyuncular solo, takım ya da taktik savaşlarına göre bu modları seçerek farklı haritalarda oynarlar. Oyunun temel mantığı karşı rakibi yenmektir. Bunun için oyuncu gruplarının kendi aralarında sürekli iletişim halinde olmaları gerekir.

 LOL'de grup içi ve gruplar arası iletişim bu nedenle oynanışın temelini oluşturmaktadır. Tüm çok oyunculu çevrimiçi oyunlarda olduğu gibi LOL'de de oyuncuların mesajlarını ilettikleri iletişim sistemleri oyuna dahil edilmiş bir sohbet veya mesaj panosunda görülebilmektedir bu sistemler yoluyla oyunun tüm katılımcılarına, belirli bir gruba veya tek bir kişiye mesajlar gönderilebilmektedir. İletişim temelde yazılı ve sesli olmak üzere iki biçimde oluşmaktadır. Oyuncular takımlarını yönetmek, oyun önderini takip etmek veya arkadaşlarıyla sosyalleşmek için bu yöntemleri aynı anda da kullanabilmektedirler.