Siz hiç memleketinizin gözlerinizin önünde yıkılışını gördünüz mü? Ben gördüm. En işlek sokaklarının ünlü caddelerin yıkık olduğunu gördünüz mü? Ben gördüm. Sokaklarının insanla dolup taşan caddelerde şimdi enkaz kaldırma çalışmaları var. Çoğu kişi bu şehri terketmiş durumda. Adeta hayalet bir şehir oldu. Odalar ıssız, caddeler, sokaklar ıssız. Bu göçlerden geriye kalan bozulmuş bağlar gibiyiz. İkimizde yalnız kalmışız. Ağla memleketim ağla...

***

Yaşanan doğal afetlere karşı neden önlemleri almıyoruz. Binalar depreme dayanaklı şekilde neden inşa edilmiyor? Uzmanların bilim insanlarının uyarılarını neden dikkate almıyoruz? Bağıra bağıra söylüyorlar, uyarıyorlar. Biz ne yapıyoruz? Erteliyoruz, geçiştiriyoruz veya bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama yetersiz kalıyoruz. Neden?

***

Araştırırsanız ne zaman bir doğal afet yaşanmışsa hep can kaybı yaşamışız. En son yaşadığımız sel felaketinde yine can kaybı yaşadık. Ne söylenir ki bilmiyorum. Ne kadar konuşursak konuşalım ne kadar yazarsak yazalım değişen bir şey yok. Umarım ki bu yaşanan afetlerden sonra ders çıkarırız.

Umarım...