Whatsapp Image 2024 03 24 At 14.11.37

Türkiye genelinde ikinci el araç piyasasına bir yavaşlama söz konusuyken bu durum Kahramanmaraş’ta da gözlemleniyor. Yükselen döviz kurları, ekonomik belirsizlikler, yüksek kredi faizleri ve alıcıların satıcılara göre daha temkinli yaklaşması bu durumun ana nedenleri arasında gösteriliyor. Kahramanmaraş Galericiler Sitesi önünde, her hafta Pazar günü kurulan ikinci el araç pazarına katılım oldukça yoğun oluyor ancak araç ticaretindeki canlılık beklentinin altında kalıyor. adeta Satıcılar, araçlarını bekledikleri fiyatlardan satamamanın sıkıntısını yaşarken, alıcılar ise yüksek fiyatlar karşısında tereddüt ediyor. Bu durum ticarette gözle görülür bir azalmaya sebep oluyor.

Whatsapp Image 2024 03 24 At 14.11.37 (1)

MİLLET BOŞ BOŞ DOLANIP BOŞ BOŞ GİDİYOR

Vatandaşlar, araç pazarında yaşanan ticari durgunluğun başlıca etkeni olarak fiyat yükselişlerini , kentte yaşanan deprem felaketini ve döviz artışlarını gösteriyor. Aracının satılması için fiyatını düşüren vatandaş; “Bundan iki ay öncesinde 200 bin TL olan araç, şu an 187 bin TL. Satılsın diye fiyat düşürdüm, çünkü piyasa çok durgun. Bu paraya bile alıcı yok. Pazarda şu anda ne alan var ne satan. Millet boş boş dolanıp boş boş gidiyor. Altının ve kredilerin çok yükselmesi bunun başlıca sebebi. Millet kredi çekip araba alıyordu, şimdi kredi falan çekemiyorlar. Tabii depremden sonra birçok kişi evsiz kaldı. Öncelikleri ev oldu haklı olarak, onun da etkisi var” sözlerini kaydetti.

Whatsapp Image 2024 03 24 At 14.11.36

SERBEST PİYASA YÜZÜNDEN BU HALE GELDİK

Serbest piyasa sebebiyle fiyatların yükseldiğini söyleyen Kadir Çelik isimli vatandaş; “Berber çırağı, elektrikçi kalfası araba alıp satıyor. Her alıp satmasında da üstüne 10-20 lira koyuyor. 5-6 yıl önce 20 bin TL’ye satılan araba, şimdi olmuş 400 bin TL. Serbest piyasa yüzünden bu hale geldik. Herkes bildiği işi yapacak. Bilmeyen adam bu işi yapamaz, bilen adam yapacak. Depremde şehir yerle bir oldu. Tek burayı değil 11 ili vurdu. Ekonominin çalkantılı olmasını normal karşılamak lazım, böyle büyük bir afetten çıktık. Piyasanın durgunluğunu da en çok faiz oranlarının artmasına bağlıyorum” dedi.

FİYATLAR ŞU AN İÇİN İYİ

Araç piyasasının ve pazardaki ticaretin olumlu olduğunu söyleyen bir vatandaş; “Piyasa normaldir. Ticarette falan bir sıkıntı yok. Fiyatlarda şu an için iyi. Bu şekil gitmesini tavsiye ederim. İlerleyen günlerde en olur bilemem” ifadelerini kullandı.

BURAYA GELENLER ARACININ PİYASASINI ÖĞRENMEK İÇİN GELİYOR

İnsanların pazara piyasayı sorgulamak için geldiğini belirten bir vatandaş; “Kendi aracıma 245 bin TL istiyorum ama bu fiyat etmez. Piyasaya ayak uyduruyoruz ama piyasa çok uçuk. Fiyatlar çok saçma. Pazardaki ticaret sıfır, ölmüş bitmiş. Buraya gelenlerin çoğu aracının piyasasını öğrenmek için geliyor. Araba almaya gelen yok. Krediler çok etkiliyor. 100 bin lira çekiyorsun iki katını ödüyorsun. Önce herkes araç alıyordu, şimdi alamıyor” sözlerini kaydetti.

PİYASADA FİYATLAR YÜKSELMİYOR ANCAK ZATEN YÜKSELECEĞİ KADAR YÜKSELDİ

Fiyatların yükselebileceği kadar yükseldiğini söyleyen başka bir vatandaş ise; “Kimsenin malına sen fiyat biçemezsin, değer biçemezsin ama bu fiyatlar bana göre çok yüksek. Parası olana her türlü ticaret var, değerinde satmak isteyenede para var. Şuan piyasada fiyatlar yükselmiyor ancak zaten yükseleceği kadar yükseldi” dedi.

FİYATLARIN ARTIŞINI İNSANLARIMIZIN AÇGÖZLÜLÜĞÜNE BAĞLIYORUM

Fiyatların artışını insanların açgözlülüğüne bağlayan, araç arayan bir vatandaş; “Maalesef insanlarımız internette gördükleriyle kendilerini kıyaslıyorlar. Az önce baktım 2000 model bir araba, 270 bin TL istiyor. Ben 270 bin liraya İstanbul'da 2005-2006 model çok daha güzel arabaları alabilirim. Ama ne yazık ki insanlar sağolsunlar benim arabamın eşi benzeri yok deyip çok güzel fiyat istiyorlar ve hiçbiride satamıyor. Geçen haftaki baktığım araba yine burada. Geçen hafta 190 bin lira istiyordu, bu hafta 210 bin lira istiyor. Fiyatların artışını insanlarımızın açgözlülüğüne bağlıyorum. Ekonomi falan değil mevzu. Dolar 1 tTL çıkıyorsa insanlarımız 10 TL koyuyor. 1 aydan beri araba arıyorum ama ne yazık ki insanlarımızın açgözlülüğü bizi bu hale getirdi” ifadelerini kullandı.

YAPRAK KIMILDAMIYOR

Pazarda yaprak kımıldamadığını söyleyen aracını satmak isteyen bir başka vatandaş ise şu sözleri kaydetti; “Fiyatlar bence normal. Çok fahiş bir fiyat yok ama piyasa çok durgun. Hiç alıcı yok, bu bir gerçek. Hani derler ya ‘yaprak kımıldamıyor’, şu an aynen öyle bir durumdayız. İnsanlar araç almak için kredi çekmek zorunda fakat faizler çok yüksek olduğundan dolayı onada yaklaşmıyorlar. Depreminde ister istemez etkisi oldu, insanlarımızın öncelikleri değişti.

Editör: Çağatay Gedik