Fiziksel aktivitenin olmadığı veya az olduğu bir yaşam tarzını seçmiş durumda oluruz. Yaşadığımız hayatta her canlı rızkı için hareket halindedir. Hareket bizim yaşam biçimimiz olmalı. Hareketsiz bir yaşam modeli seçmek ölümcül hastalıklarla daha sık karşılaşırız. Hayatımızı gecenin derinliğine karanlığına terk etmiş gibi oluruz. Yaşam ve dünyamız o kadar güzel ve mucizelerle dolu ki doğa ve tabiat her şeyin aynası ve ilacıdır. Yaradan’ın eşsiz ve benzersiz eseridir. Allah’ımıza şükredelim ki her şeyi biz insanların ihtiyaçlarına sunmuş ve yaratılmışlardır.

***

Şuan çağımızın hastalığı aşırı stres ve depresyon olduğuna göre hareketsiz bir yaşam depresyonu daha çok tetikler. Kilo almamıza eklem ve kas ağrılarına kramplara kasılmalara yüksek tansiyon kalp rahatsızlıkları, kronik kabızlık, fibrimiyoloji ve en önemlisi beyin hasarlarına yol açar buda inme ve felçlere panik ataklara yol açıp uykusuzluk, halsizlik ve yorgunluk yapar. Eğer vücudumuz ve beynimizin böylesine kronik hastalıklara rahatsızlıklara yakalanmasını istemiyorsak erken önlemlerimizi almalıyız. Hareketsiz ortamdan uzaklaşıp hareketli ortamlarla buluşma fırsatlarını değerlendirmeliyiz.

***

 Kış ortamına girdiğimiz şu günlerde vücudumuz dış ortamdan gelen etkenlere karşı kendini koruma altına almaya çalışır istem dışı yaza göre kilo almamız kaçınılmaz ama kontrollü bir şekilde sağlıklı kilo almamamız gerekir. Bağışıklık sistemini en iyi şekilde güçlendirip hastalıklara rahatsızlıklara karşı korumalıyız. Vücudumuzun ihtiyacı kadar mineral ve bitkisel içecekler almalıyız. Maraş’ımıza özel tarhana badem ceviz ve üzüm şerbetinden yapılan samsa sucuk bastık pestil gibi doğal gıdaları ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz.

***

Yaş ilerledikçe beyin hasarları his kayıplarına yol açtığı gibi az görme az duyma felç ve inmeler daha sık görünür. Sağlıklı bir beyin sağlıklı vücudu oluşturur. Beyin çok karmaşık bir organdır ama maalesef kendini yenilemez. Ama vücudun küçülmesini hareketle egzersizle kas ve kemik erimesini direncini artırıp beyin jimnastiği yaparak ömrümüzü sağlıklı tamamlarız. Vücudumuza ihtiyacımızdan fazla kalori alırsak yağ depolamış oluruz. Obezite kaçınılmaz olur buda beyin hasarlarına davranış ve motivasyon bozukluğuna yol açar. Aşırı karbonhidratlardan şeker yağ tuz ve hamurlu yiyeceklerden elimizden geldiği kadar uzak duralım. Hayatı kendimize zindan etmeyelim. Geleceğin gençlerini Vatanına Bayrağına Milletine imanına tok sağlıklı ve hareketli yetişmelerini sağlayalım. Sağlıkla hoşça kalın.