Bizim asıl konumuz sağlıklı huzurlu bir yaşam alanı oluşturmaksa yaşam tarzı felsefemiz ve yolumuz ne olmalı? Şu an mücadelesini verdiğimiz gıda,inşaat ve kira sektöründeki faiş zamlar insanların piyasaya olan tepkileri ruh ve beden sağlığını etkileyerek bağışıklık sistemini çökerterek kötü huylu nefis şerrini artırarak insanların sokakta trafikte kimyalarını bozarak fırsatçılarda bu fırsatı iyi kullanarak toplumun ruh halini bozarak huzursuz mutsuz bir aile ortamı oluşmaya başladı. Kötülüğün ve günahın kaynağının ne olduğunu duyuyor görüyor biliyoruz. Toplumumuz bu gibi faiş  fiyatlara zamlara alışkın bir millet değil kabullenemiyoruz. İnsanlar rüya aleminde gibi. Bu kadar zalimlik insafsızlık olamaz fırsatçılar fırsat kolluyor. Her gün paket gıdalarının zararlı olmasına rağmen etiket değişiminde yarışıyorlar. Allah nefislerini terbiye etsin diyelim.

Nefis ve etkileşim insanın ruh ve beden sağlığının tutum ve davranışlarını inceleyen aynı zamanda modern psikoloji alanına girerek İslam tasavvuf düşüncesinde sürekli değişen ve gelişen bir varlık olarak kavramları tanıyoruz. Nefis ve etkileşim insan benliğinin tutum ve davranışlarını ele alarak, insanın manevi eğitimi sonucunda meydana gelen iyi ve güzel hareketleri ailede ve toplumda arar olduk. Zavallı Z kuşağı gençlerini tanıyamaz anlayamaz olduk. Ahlaki değerleri centilmenliği taşıması gerekirken maalesef hem arar hemde  görmeye hasret kaldık.İnsan nefsinin terbiye edilerek ruhen iyileşmesi, Rahmani duyguların tecelli edeceği metotları Kuran’ı Kerim en ince noktalarına kadar nefsi ele alıp insan davranışlarını üzerinde durarak insanları bilgilendirmiştir.

İnsanların gözü doymaz deriz ya bir vadi dolusu altın versen ikinci vadiyi isterler ya İnsanın önce gözü kalbi doymalı yoksa bir karış toprak doyurur. Toplumda bu gibi ruhi çöküntülerin moral ve motivasyon kaynağı çözümü ne olmalı. Allah önce iman sonra Sağlık versin devletimizede zeval vermesin. Devletimiz toplumun sağlığı Geleceğin gençleri için sınırsız spor, sanat ve oyun alanlarını hizmete sunarak ruh ve beden sağlığı açısından spor eğitim merkezleri kurarak sağlıklı bireyler yetişmesinde sağlıklı toplumun oluşmasında ülkenin kalkınmasına en büyük desteğidir. Geleceğin güvencesi çocuklarımızı ve gençlerimizi spor ve sanat alanlarına yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak vatana millete karakterli kişilikli hayırlı evlat yetiştirmiş oluruz. Sağlığın ve yorgunluğun ilacı egzersiz ve hareket diyelim. Sağlıkla hoşça kalın.