Şiirin, edebiyatın başkenti şehrimiz Kahramanmaraş’ta Kitap severler için yine bayram niteliğinde günler başladı. Alışılmışın aksine bu kez kitap fuarı, Büyükşehir Belediyesi organizesinde Kafum Fuar alanında değil, Onikişubat Belediyesi tarafından Expo 2023 fuar alanında yapılmakta.

Kitap fuarı beklenildiği üzere geçen yıllara nazaran biraz daha sönük geçse de, kitap fuarının havası bambaşka. Şair yazarlar ile bir araya gelmek, kitapları hakkında söyleşi yapmak, resimler çektirmek, aynı havayı solumak ayrı bir keyif.

Yaşanılan asrın felaketinin izlerini taşıyan fuarda bir festival havası, bir bayram coşkusu yok. Ancak kitap fuarının temasında belirtildiği gibi, biraz da iyileşmek için benzeri etkinliklere ihtiyacımız var. Kitap kokusunun huzur verici bir etkisi var. Ne olursa olsun o ortama gitmeli, o havayı teneffüs etmeli. Hani konu kitap ve okumak üzerine olunca kulağımızın aşina olduğu bir kaç cümle var;

Yetişemiyorum  hayata yetişemiyorum. Yirmi dört saat yetmiyor. Bırak kitap okumayı gazete, dergiye bile bakmaya zamanım olmuyor. Oysa Televizyon önüne kurulup saatlerimizi çalan, ertesi gün kritiğini yaptığımız onca diziler var ki. Kitap zaman meselesi değil aslında. Hani yatağa geçip, gözlerimizi kapatmadan geçirdiğimiz on on beş dakika vardır. Ya da gözlerimiz kapalı olsa da ruhumuzun henüz uykuya hazır olmadığı, yatağımızda bir sağa, bir sola döndüğümüz anlar. İşte biten günün felsefesi ile meşgul olan aklımızı dinlendirmenin en iyi yoludur kitap okumak.

Birde çocuğum kitap okumuyor serzenişleri vardır. Toplum bilimcilerin çoktan keşfettiği somut bir gerçek vardır. Sözden çok eylem etkilidir. Çocuğa söyleyeceğiniz binlerce kelimenin yanına kendi hareketinizi koyun. Karşısına geçin bir kitap ta siz okuyun. Başlangıç olarak üç beş sayfalık öykülerden başlayın örneğin. Bakın çocuğunuz nasıl da kitaba merak sarıyor. Bakın siz nasıl da kitaba merak sarıyorsunuz.

Okuduğunuz bir şiir, öykü yada romanın hayal dünyanızda bıraktığı etki, ruhunuzda ve bedeninizde oluşturduğu dinginlik, artık okumayı bir parçanız kılacaktır.

Nacizane iddiamdır. Şiir kalbi yumuşatır. Şiir seven, şiir yazan yürek kir,kin tutmaz.

Çocukların kişisel gelişimi açısından, Çocuklarımıza şiiri, öyküyü, romanı sevdirmek onların kişiliklerine katacağımız en değerli katkılardan birisi olacaktır. Yetenekleri doğrultusunda onları edebiyata, veyahut sanatın herhangi bir dalına yönlendirmek, pozitif olarak size geri dönecektir.

Şiirin, edebiyatın başkenti büyük bir iddiadır. Tüm olumsuz şartlara binaen Onikişubat Belediyemiz iftihar ile organize etmiş, Kahramanmaraş ve bölge halkının hizmetine sunmuştur. Takdiri, tebriki hak eden bir faaliyettir.

Kitap fuarında bizde Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığımız Düşeyaz Dergisi standında  kitaplarımızı imzalayacağız. Çaya ve sohbete bekleriz.

Kitap fuarına buyurun . Okuyun, okutun. Kitap kokusu iyi gelecektir.