Manşet Gazetesi Sorumlu yazı işleri müdürü Mahmut Beyaz, bu haftaki köşe yazısında "Bu şehrin makus talihi değişmeyecek mi?" diye yazdı.

2023 yılının Mayıs ayında yapılan milletvekilliği seçimlerinin üzerinden 8 aylık bir dönem geçti. Meclise, Kahramanmaraş olarak 8 milletvekili gönderdik. Bu vekillerden 5’i AK Parti, 1’i MHP, 2’de CHP’den oluştu. Kahramanmaraş her seçim döneminde AK Parti’ye en büyük teveccühü gösteren ilerin başında geliyor, fakat son yapılan milletvekilliği seçiminde bu durum değişti. Önceki dönemde 6 olan AK Parti vekil sayısı bu dönem 5’e düşerek Kahramanmaraş seçmeni aslında bir mesaj verdi. Tabi bu mesajı anlayanı getir!

***

Seçim sonrası Kahramanmaraş’ın 8 milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilk kez bir araya gelerek güzel bir fotoğraf karesi oluşturmuşlardı. Kent halkı bu fotoğraf karesinden mutluluk duyarak, şehir için umut ışığı olduğunu düşünmüşlerdi. Fakat o fotoğraf karesinin ardından vekiller tekrar bir araya gelemedi. Bırakın bir araya gelmeyi, vekil seçildikleri şehre bile neredeyse adım atmıyorlar…! Yalnız şunun altını çizelim, AK Parti Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici, DEVA Partisi Milletvekili İrfan Karatutlu ile CHP Milletvekili Ali Öztunç’un zaman zaman şehre geldiğini görüyoruz. Peki, diğer vekiller neden şehre gelip, vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmiyorlar? Sorsanız meclis çalışmalarından fırsat bulamıyoruz derler. Meclis tatile girdiği tarihlerde de yoklardı ya bu şehirde…!

***

Buradan sorsam, 8 aylık vekillik döneminizde Kahramanmaraş genelinde hangi mahalleye gittiniz, halkın sorununu dinlediniz, ya da kaç esnafı ziyaret edip hal hatırlarını sordunuz? Doğrusu ben bir gazeteci olarak sizleri bu şehrin sokaklarında 8 aylık süreçte görmedim, vatandaşta görmedi. Dolayısıyla halkta bizlere zaman zaman; “Bizim milletvekillerimiz nerede?” Diye soruyor. Sizleri sahada göremedikleri nedeniyle şikâyet ve tepkilerini bizlere yansıtıyorlar. Şunu da söylemekten kaçınmıyorlar; “Eski vekilleri mumla arar olduk.”

***

Sayın vekiller; kaçak güreşmeyin, sahaya inin, vatandaşı kucaklayın. Gazetecilerden de  kaçmayın, diyalog içerisinde olun. Çünkü bu şehir hepimizin. Birlik beraberlik içerisinde olduğunuz sürece yıkık kent Kahramanmaraş ancak ayağa kalkar. Muhalefet milletvekilleriyle de bence istişare içinde çalışmanız da fayda vardır.  Bu dönemde şu parti bu parti demeyip Kahramanmaraş’ın geleceği için el ele vermelisiniz. Eğer bunu yapmadığınız sürece bir arpa boyu yol alamayız ve bu şehir makus talihinden kurtulamaz.