Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci geçen hafta doğduğu şehir Kahramanmaraş’a geldi. Bakan Kirişçi bildiğim kadarıyla Bakan olarak ilk kez Kahramanmaraş’a gelerek bu kadar geniş katılımlı bir programa katıldı. Bakan Kirişçi’nin programının en kalabalık olduğu adres nitekim Ticaret Borsası idi. Çünkü burada gerek iş insanları, gerek kurum müdürleri, gerekse tarım sektörü yatırımcıları vardı ve salon tıka basa doluydu.

***

Programda ilk konuşan Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlıydı. Sayın Narlı o kadar heyecanlı idi ki konuşmasında, “Bu şehre dondurma OSB” kazandırılması yönünde bir serzenişi vardı ve “Sayın Bakanımızdan da Kahramanmaraş için müjdeler bekliyoruz” dedi.  Daha sonra kürsüye gelen İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç’te, Bakan Kirişçi’ye kendi bakanlığıyla ilgili Kahramanmaraş’ta çeşitli sorunlar olduğunu ve bu sorunların çözümü noktasında desteğe ihtiyaç olduğunu vurguladı. Güvenç ve Narlı isteklerinde haklımı haklıydı. Çünkü kendi çıkarlarına bir istek de bulunmuyorlar ve bu kentin gelişmesini, yatırım almasını istiyorlardı.

***

Güvenç ile Narlı’nın konuşması sonrası salonda bulunan ve bende dâhil Kirişci’den gerçekten Kahramanmaraş’a değer bir yatırım ya da projenin müjdesini bekliyorduk. Ancak Bakan konuşmasında sürekli Artvin’de bulunan Yusufeli Barajı’ndan bahsedip, sonrasında, “Ben bu şehrin sanayileşmesi, gelişmesi ve güçlenmesi için her türlü desteği vermeye hazırım” diyerek, politik bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan’ın konuşmasının bitiminde salonda adeta soğuk hava esti!

***

Sayın Bakanım ben sizin yerinizde olsaydım doğup büyüdüğüm ve 45 yıl sonra Bakan olarak yeniden geldiğim şehrim için bir ayrımcılık yapıp müjdelerle gelirdim, bu halk sizden bunu bekliyordu.  Bakanlığını yaptığınız kurumun Kahramanmaraş İl Tarım Müdürlüğü binası yıkılalı 5 yıl oldu, ama yeni bina yapılamadı. Diğer yandan 70’li yıllarda yapıldığı öngörülen Orman Bölge Müdürlüğü binası eskimiş Kahramanmaraş’a yakışmayan bir Bölge Müdürlüğü binası var, bunlar içinde adım atılmalı.

***

Aslında bu şehir çok Bakanlar gördü! Geçmiş yıllarda Turizm, ulaşım gibi çalıştaylar yapıldı. Bakanlar geldi, gitti ne hizmetler söz verildi. Ama geldiğimiz noktada yerimizde sayıyoruz. Bırakın tarım sorununu ‘Havalimanı, Germanicia Antik Kenti, Aksu Çayı, Tekke, Ilıca yolu gibi yıllardır çözümlenmeyen asıl sorunlar var. O yüzden çokta bir şeyler beklememek gerekiyor.