31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere artık sayılı günler kaldı. Seçim yaklaştıkça adaylarda da heyecan artıyor. Son yapılan 2 yerel seçimlere şöyle bir göz atalım; 2014 yerel seçimlerinde 685 bin 13 seçmenden 349 bini tercihini AK Parti’den, 181 bini MHP’den, 37 bini de CHP’den yana kullandığını görüyoruz. Ancak, 2019 yerel seçimlerine baktığımızda AK Parti ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı adı altında girilen seçimde 755 bin 248 seçmenden 422 bin 222 seçmen tercihini Cumhur İttifakından yana kullandı. O dönemde Millet İttifakı adayı olarak gösterilen Ali Öztunç, 170 bin 407 oy aldı. İlk kez belkide Kahramanmaraş seçmeni 2019’da ki o seçimde alışılagelmiş tercihini bozdu.

***

2014 ve 2019 seçimlerine baktığımızda özellikle AK Parti’ye gösterilen teveccüh aşağı yukarı aynı. Ancak bu seçim, özellikle şehrim Kahramanmaraş’ta farklı geçecek gibi duruyor. Nedeni ne? Derseniz, çünkü Yeniden Refah gibi sağ seçmenin oyunu alacak bir parti var. Yeniden Refah Partisi ilk kez girdiği 2023 Milletvekilliği seçimlerinde Kahramanmaraş’ta yüzde 5,42 oy oranıyla 35 bin 127 oy aldı. Alınan bu oy, Yeniden Refah’ı gelecek için ümitlendirdi ve Yeniden Refah, yapılacak olan yerel seçimlere daha hızlı bir giriş yaptı. Bakıldığında 31 Mart’ta ki seçimin sürpriz partilerinden birisinin Yeniden Refah olacağı gözle görülüyor.

***

Peki, AK Parti’nin seçimde oyları düşer mi? Bizler, mesleğimiz gereği kamuoyunun nabzını birebir tutuyoruz. Genel itibariyle baktığımızda AK Parti’nin rakiplerindeki adaylar geçmişte bu partiye gönül vermiş ve kendine yer bulamamış adaylardan oluşuyor. Bu adaylar Yeniden Refah’ın Onikişubat adayı Dr. Fatih Mehmet Ceyhan, Dulkadiroğlu adayı Mehmet Akpınar, Büyükşehir adayı Muhammed Aydoğar, CHP’nin Büyükşehir adayı Zeynep Arıkan, İYİ Parti’nin Onikişubat Adayı Mehmet Sabancı, İYİ Parti’nin Büyükşehir Adayı Mesut Dedeoğlu ve daha birçok aday AK Parti’yle MHP’de siyaset yapmış isimler. Haliyle bu isimlerinde kendine göre çevresi, oy potansiyeli vardır. Bu isimlerini saydıklarım şimdilerde AK Parti’ye rakip. Dolayısıyla bu isimlerin kendi partilerine kazandıracağı oylar sonucu AK Parti’nin oylarında küçükte olsa düşüşler olacağı bekleniyor.

***

Öte yandan, AK Parti’nin sıkıntılı olduğu bölgelerde nitekim kırsal kesimler. Bazı adayların kırsal mahallelere ziyaretlerine zaman zaman eşlik ediyoruz. Halkın deyimiyle, “Buraya 5 yıldan beri ne bir milletvekili, ne bir belediye başkanı gelmedi” serzenişlerine şahitlik ediyoruz. AK Parti’nin oylarının düşeceği bölgelerin başında kırsallar geliyor. AK Parti adaylarının bence kent merkezinden çok kırsallara ağırlık vermesi gerekmekte, yoksa oy düşüşü kaçınılmaz olacak. Hatta, bazı ilçelerde de belediyeleri kaybedebilir.