Vücudumuz zihin ve beden ilişkisi ruh sağlığı için hem fiziksel hem kimyasal olarak bir bütündür. Zihin kavramı düşünceler, inançlar, davranış ve hareketler duygularımızı kapsar. Aynı zamanda, Fiziksel ve ruh sağlımızı duygularımızı yansıtır. Doğru nefes alıp vermek bizi yaşam ile buluşturur. Yanlış solunumlar birçok sıkıntıları beraberinde getirir. Sağlımızı korumak istiyorsak vücudumuza zararlı olan, alkol, sigara, hormon takviyeleri ve merdiven altı satılan ilaç ve haplardan aşırı hayvansal yağ ve yasal olmayan çay ve içeceklerden uzak durmalıyız.

***

Dolaşım sistemi rahatsızlığında birçok hastalıklar kaçınılmaz olur. Kalbimiz ve iç organlarımız istem dışı çalıştığı için kalbimiz bir günde 7,500 litre kan pompaladığına göre bu yüzden damar tıkanıkların kalp krizine kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. Vücudumuzun ruhen ve bedenen rahatlaması için yapmış olduğumuz yoga-meditasyon gibi hareketlerde nefesi burundan alıp ağızdan vermeliyiz. Nefesi kontrollü alıp kontrollü vermeliyiz ki ritim bozuklukları olmasın. İnsanların ruhsal yönden buluşması inanç ve ibadetleri namaz kılması oruç tutması ailelerin bir arada olması kaynaşması sohbet etmesi gibi nefes terapileri kadar önemli olduğunun altını çizelim.

***

Doğayı Kirletip hayatımızı zehirliyoruz. Doğanın bize sunduğu nimetlerin kıymetini bilelim. Kalp sağlımız için doğanın bize sunduğu en iyi ilaç zeytinyağı olduğunu belirterek aynı zamanda mide ve bağırsak hastalıklarına bire bir olup en iyi Akdeniz diyetidir. Yaşam enerjimiz hareketlilik olduğuna göre buda beraberinde kas ve kemik direncini artırarak dayanıklılığı korur. Diyafram bir ömür boyu alıp verdiğine göre nefesimiz kesilmeden yaşantımızı kontrol altında tutmalıyız. Madde bağımlılığı insanın bağışıklık sistemini yavaş yavaş çökertir. Bağımlılık yapan her şeyde kimyasal olduğu için beynin kontrol mekanizmasını olumsuz etkileyerek sağlıksız mutsuz bir yaşam kaçınılmaz olur. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsak kötü alışkanlıklardan kurtulmak sadece bedensel olarak değil zihinsel olarak da beyinde bitirmeliyiz. Sağlıkla hoşça kalın.