2022 yılı, DALL-E 2 gibi görüntü oluşturucuların ve Cicero gibi metin oluşturucuların piyasaya sürülmesinden kendi kendini süren otomobil endüstrisindeki gelişmelere kadar yapay zekadaki gelişmelerle doluydu. Ve sonra, 30 Kasım'da OpenAI, tartışmasız bugüne kadarki en zeki, en komik, en insan benzeri sohbet robotu olan chatgpt'yi piyasaya sürdü.

O zamandan beri, ChatGPT bir internet hissi haline geldi. Son zamanlarda sosyal medyada herhangi bir zaman geçirdiyseniz, muhtemelen Karl Marx'ın artı değer teorisini Taylor Swift şarkısı tarzında anlatan veya bir sandviçin Kral James İncil tarzında bir vcr'den nasıl çıkarılacağını açıklayan ekran görüntülerini görmüşsünüzdür. Bunun gibi yüzlerce örnek var.

Ancak tüm yutturmaca arasında şüpheciliğe ses vermek istedim: ChatGPT aslında ne yapıyor? Bu sistem gerçekten bazen göründüğü kadar “akıllı” mı? Ve bu tür bir teknolojiyi ölçekte serbest bırakmanın sonuçları nelerdir?

Gary Marcus, yapay Zeka şüpheciliğinin önde gelen seslerinden biri haline gelen N.Y.U.'da fahri psikoloji ve sinir bilimi profesörüdür. O "yapay zeka karşıtı" değil; Aslında kendisi birden fazla yapay Zeka şirketi kurdu. Ancak Marcus, mevcut AI araştırmasının yöneldiği yön konusunda derinden endişeli ve hatta ChatGPT AI "Jurassic Park anı.”Bu tür sistemler, söylediklerinin doğruluğunu kontrol etmek için tam anlamıyla hiçbir mekanizma içermediğinden,“ diye yazıyor Marcus, "eşi görülmemiş ölçekte yanlış bilgi üretmek için kolayca otomatikleştirilebilirler.”

Ancak Marcus, ilerlemenin daha iyi bir yolu olduğuna da inanıyor. 2019 tarihli “Yapay Zekayı Yeniden Başlatmak: Güvenebileceğimiz Yapay Zeka Oluşturmak” kitabında Marcus ve ortak yazarı Ernest Davis, zekanın ne olduğu ve bu zekayı geliştirmek için gereken sistem türleri hakkında çok farklı bir anlayışa dayanan Yapay Zeka gelişimine giden bir yolu özetliyor. Bu yüzden Marcus'tan şovda mevcut yapay Zeka sistemleri hakkındaki eleştirisini ve daha iyilerini geliştirmenin nasıl görüneceğini açmasını istedim.