Son günlerde Kahramanmaraş'ın simgelerinden biri olan paça, üzücü bir skandalın gölgesinde. Onikişubat İlçesi, Hacı Mustafa Mahallesi'nde bulunan müstakil bir eve gerçekleştirilen baskında ortaya çıkan manzara, şehrin lezzeti olan paçanın itibarını sarsacak şekildeydi. Yapılan baskında kurtlanmış olduğu iddia edilen çok sayıda büyükbaş hayvan kelleleri ele geçirildi, dahası bu kellelerin at kellesi olduğu da öne sürüldü.

***

Bu kelleler Kahramanmaraş'ta ki paçacılara gönderiliyor ve halk da bunları paça olarak tüketiyor. Kaçak kesimhane resimlerden de görüldüğü üzere çok sağlıksız bir ortamı gözler önüne seriyordu. Şehrim Kahramanmaraş adına böyle bir durumun yaşanması gerçekten üzücü. Çünkü Paça bu şehirle özdeşleşmiş patenti dahi alınmış yöresel bir lezzet.

***

Buradaki asıl mesele böyle bir olayın üstünün kapatılmak istenmesi. Ancak, bizler üzerimize düşen vazifeyi yaparak halka doğru haberi ulaştırma anlamında hassasiyet gösterip yaşanan skandalı gündeme getirdik. Haber öncesi yetkili kurumlara telefonla ulaşıp konunun akıbetini sorduğumuzda kimsenin ağzını bıçak açmadı. Böyle bir konuda bilgi vermesi gereken aslında devletin yereldeki temsilcisi Kahramanmaraş Valiliğidir fakat sorduğumuzda cevap alamadık. Diğer yandan konu Onikişubat İlçesinde gerçekleştiği için malum zabıtada konunun muhatabı ama zabıta da bilgi vermekten kaçındı. İl Tarım Müdürü de böyle bir konu olduğunu zor da olsa söyleyip, topu İlçe Tarım’a attı.

***

Peki, bu konunun basına yansımasını istemeyen yetkili mercilere soruyorum; insanımızın sağlığı ve kentin itibarı sizin için bu kadar mı önemsiz? Doğrusu bu denli hassas bir konunun örtbas edilmesindeki sebebi anlamak mümkün değil. Bu skandalın üzerini örtmek, sorunu çözmez. Aksine, toplumda güven kaybına ve bilgi kirliliğine neden olur. Susmak da ortak olmanın yarısıdır.