Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz, bugünkü köşe yazısında "Seçim yaklaşıyor, bakalım ne sözler verilecek?" diye yazdı.

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Bu seçim önceki seçimlere göre, özellikle Kahramanmaraş için çok büyük önem arz ediyor. Asrın felaketini yaşamış bir şehri ayağa kaldırmak o kadar da kolay olmayak. Belediye Başkanı seçilecek kişiler neredeyse ateşten gömlek giymiş olacak.

***

Kahramanmaraş, milliyetçi bir şehir bu tartışılmaz. AK Parti’nin kuruluşundan bugüne kadar da her seçim döneminde rekor oyla partiye en büyük desteği veren illerin başında geliyor. Peki Kahramanmaraş, AK Parti’ye vermiş olduğu bu desteği hizmet olarak alabiliyor mu? Tartışılır. Yapılan güzel hizmetler oldu mu? Elbette oldu. O hizmetlerin son örneği başta AK Parti milletvekillerinin desteğiyle şehre kazandırılan TUSAŞ Uçak Üretim Tesisi’ydi. Bu konuda milletvekili Vahit Kirişci’nin emeği unutulmaz.

***

Şehre yapılan yatırımların yanı sıra, verilen vaatlerde var. Kalkıpta bu vaatleri sıralasak neler neler çıkar? Çok geriye gitmeye gerek yok. Aksu Çayı temizleniyordu, havaalanı sorunu gideriliyordu, stadyum yapılıyordu, hızlı tren geliyordu vesaire vesaire. Ama gelinen süreçte bunların yapılmadığını görüyoruz. Bu verilen vaatler bana geçmiş dönemlerdeki seçimlerde verilen sözleri hatırlatıyor. Seçim yaklaşıyor, haliyle Kahramanmaraş’a bakanlar, bakan yardımcıları gelecekler, bir nevi halkın gazını alacaklar. Diyecekler ki, “Hızlı tren geliyor, stadyum proje aşamasında, uçak sorunu gideriliyor, deprem konutları tamamlanıyor, orta hasarlılar sorunu gideriliyor.” Bence bu seçim döneminde hiçbir yetkili çıkıpta vaatlerde bulunmasın. Çünkü 2024 yılının başlarındayız. Bakanlık bütçeleri, yatırım programları belirlendi. O yüzden Kahramanmaraş’a bu yıl farklı bir yatırım gelmesi zor gibi gözüküyor.