IMG_0573

Deprem kuşağında olan Türkiye’nin en riskli şehirlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta her yıl olduğu gibi bu yılda 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü dolayısıyla bazı okullarda deprem tahliye ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatın yapıldığı okullardan birisi olan Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Polis, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma (AKUP), Ulusal Medikal Arama Kurtarma (UMKE), AFAD, itfaiye ve amatör telsizciler görev aldı. Tatbikatta, senaryo gereği, kent merkezindeki meydana gelen 6.9 şiddetindeki deprem sonrası okuldaki öğrenciler hızlı bir şekilde okulun bahçesine toplandı. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, okul enkazında mahsur kalan 6 yaralı öğrenciyi kurtardı. Yaralı bir öğrenci ise okulun penceresinden itfaiye yardımıyla indirildi. Tatbikat, öğrencilere verilen bilgilerin ardından son buldu.  Senaryo gereği tatbikatta, kent merkezindeki meydana gelen 6.9 şiddetindeki deprem sonrası okuldaki öğrenciler hızlı bir şekilde okulun bahçesine toplandı. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, okul enkazında mahsur kalan 6 yaralı öğrenciyi kurtardı. Yaralı bir öğrenci ise okulun penceresinden itfaiye yardımıyla indirildi.  Tatbikat, öğrencilere verilen bilgilerin ardından sonra buldu.AW734764_04

GERÇEĞİ ARATMAYAN BİR TATBİKAT OLDU

Gerçekleştirilen tatbikata ilişkin konuşan Kahramanmaraş AFAD İl Müdürü Ahmet Sezen, “13 Ekim Dünya Risk Azaltma Günü kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğümüz, AFAD’ımız Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, JASAT’ımız, UMKE’miz diğer STK kurumlarımızla birlikte bugün tahliye tatbikatını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Yaklaşık olarak bin civarındaki öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz bu tatbikat gerçeği aratmayan bir tatbikat oldu. Tabii ülkemiz ve ilimizin depremselliği yüksek. O yüzden bu tür tatbikatları yıl içerisinde zaman zaman gerçekleştirilmesi önemli. Malum AFAD tarafından da bu yıl tatbikat yılı olarak ilan edildi. Okullarımızda, kamu, kurum ve kuruluşlarımızda bu tatbikatlarımız devam etmekte. Afetsiz günler dileriz” dedi. 

AW734764_02

KEYİFLİ, GÜZEL VE FAYDALI DA BİR ETKİNLİK OLDU

Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Müdürü Muhammet Kılıçsallayan da Türkiye’nin deprem kuşağında olduğuna dikkat çekerek, “Depreme hazırlıklı olmak önemli. Bununla ilgili tatbikatlar yapmak önemli. Gençlerimizin, öğrencilerimizin bu konuda farkındalık oluşturması, bilinçlenmesi için çok önemli bu etkinlikler. Stantlarımız kuruldu, katılımcı kurumlarımıza ben ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şu an stantlarda da öğrencilerimiz arama-kurtarmada kullanılan malzemeleri tanıyorlar. Keyifli, güzel ve faydalı da bir etkinlik oldu” diye konuştu.

IMG_0564

KATILIMCILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde gençlerle buluştu Bakan Kirişci, Heyecan Bahçesi’nde gençlerle buluştu

Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Hasan Altın ise şunları söyledi: “13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması günü Bakanlığımızın genelgesi çerçevesinde tüm okullarımızda, kurumlarımızda bugüne özel KBRN, depremde arama kurtarma ve yangın tatbikatları hem eğitim hem de tatbikat neticesinde icra edilmiş olunuyor. Katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum, çok güzel etkinlik oldu.”

IMG_0601IMG_0596IMG_0591IMG_0541IMG_0516IMG_0474IMG_0471IMG_0460IMG_0451IMG_0442IMG_0420IMG_0414IMG_0411AW734764_07-1AW734764_06-1