21.12.2022 tarihli yazımda, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu’nun ateşten gömlek giydiğini, bu şehrin yükünün ağır olduğunu, işinin kolay olmadığını, ödeyecek diyetlerinin bulunduğunu, rahat çalışamayacağını yazmıştım.

Belki bu öngörüm, belki bu eleştirim, belki bu ileride beni haklı çıkartacak düşüncelerim, bazı arkadaşlarımızın canını sıkmış olabilir. Şu da bilinsin ki, Başkan sayın Buluntu ve arkadaşlarının, yani yönetim kurulu üyelerinin ellerinde sihirli değnek yok. Zaman tanımak, destek vermek lazım derseniz, amenna da, bu geziler, bu ziyaretlerden ne çıkacak, insanlar onu merak ediyor.

*

Tamam gidersiniz, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u da ziyaret edersiniz, tabi giderken eliniz boş gidecek değilsiniz, bu kadim şehrin tarhanasını, dondurmasını, fıstık ezmesini, acı biberini de götürdünüz ve iyi ettiniz de, siz gelirken ne getirdiniz?

Giderken aracınızın bagajı doluydu, gelirken heybede, Kahramanmaraş adına ne vardı, insan merak etmeden duramıyor işte. Gerçi bir insanın başına ne gelirse meraktan gelirmiş ya, neyse…

*

Peki habere bakalım, yoruma yine devam ederiz…

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı ve iş insanlarından oluşan heyet, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u ziyaret etti. Kahramanmaraş ekonomisinin masaya yatırıldığı ziyarette, kentin beklenti ve taleplerini iletmişler.

Kent ekonomisinin büyümesi, gelişmesi ve bir bütün olarak ihracattan hak ettiği payı alabilmesi adına çalışmalarını sürdüren KMTSO öncülüğündeki iş dünyası, siyasetin ve ticaretin önemli isimleriyle görüşmelerine devam ediyor. Özellikle Ankara’da bakanlık nezdinde üst düzey ziyaretler gerçekleştiren Kahramanmaraş iş dünyasının bu seferki adresi Ticaret Bakanlığı olmuş.

Görüşmeler sonunda hatıra babında fotoğraflar da çektirilmiş, tabi bakan yanında gülümsemek, gülmek yakışık almaz, ciddi ciddi pozlar verilmiş.

Ben de gençliğimde gitmiştim yolu yokuş denilen Muş’a, ama askerlik için. 227 Piyade Alayına… Ben gittim, tezkere aldım döndüm, siz muhtemelen eli boş döndünüz Ankara’dan.

*

İşadamlarımızın ziyareti kuşkusuz üst düzey bir ziyarettir. Peki kimler gitmiş derseniz, bakalım;

TSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve iş insanlarından oluşan heyet, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal ve Habibe Öçal da bu ziyarete eşlik etmişler. Allah razı olsun!

Ziyarette genel tabloda kent ekonomisinin güncel durumu konuşulurken, özelde ise iplik sektörüne ışık tutulmuş. E herhalde havadan sudan bahsedecek değillerdi.

Aldığı başarısız sonuçlardan sonra amatöre düşmesi kesinleşen Kahramanmaraşspor’u, bir türlü sağlıklı iniş-kalkışları olmayan havaalanını, senelerdir ha yapıldı, ha yapılacak denilen Ilıca Hastanesini, her basın toplantısında veya iş dünyası sohbetinde gündemden düşmeyen organize sanayi bölgelerinin geldiği noktayı, ölü yatırım olarak olduğu gibi duran, hiçbir işlevi ve kazancı olmayan Türkoğlu Lojistik Merkezini, 3 senedir Kuzey Çevre Yolu üzerine yapılacağı söylenen yeni il Sağlık Müdürlüğü hizmet binası ve 300 yataklı hastane, senelerdir yapılacağı söylenen ama nedense bir türlü fırsat bulunup da yapılamayan Türkoğlu – Kömürler arası sıcak asfaltı, zehir akan Aksu Çayı gündeme gelmemiştir mutlaka.

Geldiyse, sözümü geri alıyorum!

*  

Öte yandan heyet, Ticaret Bakanlığı ziyareti öncesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ziyaret edilmiş. Tabi ki sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette şehrin ekonomik hacmiyle ilgili konular ele alınacaktı. Çay içmeye, kahve muhabbeti yapılmaya gidilmedi nihayetinde.

Tabi ki sıcak ve samimi ortamda yapılacaktı her şey. Nihayetinde üst düzey siyasilerin makamındasınız. Zemheri soğuğu gibi duracak haliniz yok yanlarında.

*

Başkan sevgili Mustafa Buluntu, hayli iddialı cümleler sarf ediyor her ortamda, her fırsatta. Olsun, iddialı olmak güzel şey. Bir insanın hedefi olmalı, bu şehre dair hayalleri olmalı. Başarı hikâyeleri cesaretle, plan ve projelerle yazılır. “Şehrimiz için var gücümüzle çalışacağız!” demiş ziyaret sırasında.

Tabi ki çalışacaksın sayın Buluntu, tembel tembel otur diye seçmediler seni. İnsanların senden beklentisi çok, şu da var, iş dünyasında ve ticaret erbapları arasında karşılığın da var. Dilerim bu karşılık, karşılıksız çek gibi geri dönmez, arkası yazılmaz!

Bu kadim şehrin ortak menfaati doğrultusunda çalışmalarına devam edeceklerini vurguladın, iyi ettin. Bak bir hareketini, bir projeni çok beğendim. Bu şehri dünyaya tanıtacak, ayağa kaldıracak, turizm ve ticaret merkezi haline getirecek gelmiş geçmiş en büyük proje olan EXPO 2023 alanına iş dünyası olarak bir otel yapma düşünceniz vardı, alkışladım, tebrik ettim, takdirlerimi belirttim.

*

Ziyaretlerin verimli geçtiğini söylemişsin. Dilerim öyle olmuştur, dilerim gelirken heybede bir şeyler getirmişsindir! Yoksa, Guru guru gadanı alayım, takır takır yoluna öleyim misali, boşa kürek çekmiş, boşa onca masraf etmiş olmayalım!

“Yaptığımız ve yapacağımız her ziyaret ve çalışmada şehrimizin tüm paydaşlarıyla birlikte hareket ederek, işbirliği içerisinde Kahramanmaraş’ımızı hak ettiği noktalara taşımak için var gücümüzle çalışacağız” demişsin.

Diline sağlık. Bütün mesele, bütün renkleri bir masa üstünde bulundurabilmek. Bütün mesele sanayicilerin ve ticaret erbaplarının yükselen değeri, yükselen sesi olabilmek ve onları en iyi şekilde temsil edebilmek!

Biliyorum vitrinin zengin, vizyon sahibisin de.

Son olarak şunu söylemek isterim; fotoğraflar nasıl olsa çekilir! Lakin biz şimdiye kadar çok çektik, bundan sonrasına tahammülümüz yok!