6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta şehrin bazı bölgeleri rezerv alan ilan edilirken geçtiğimiz günlerde Hayrullah Mahallesi’nde bulunan Dere Pazarı bölgeside rezerv alanlara dahil edilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda, bölgedeki esnaflara işyerlerini boşaltmaları gerektiği ifade edilmişti. Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı (KMESOB) ise bu duruma tepki gösterdi.

SAYIN FIRAT GÖRGEL BÜTÜN İMKÂNLARINI ZORLAYARAK YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYOR

KMESOB tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bakanlığımızın ilimizin gelişmesinde ve tekrar ayağa kalkabilmesi adına yaptıklarına minnettarız. Bundan sonra biraz daha hızlanarak yapacakları işlerde kolaylıklar diliyoruz. Zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde aslında bütün sorumluluk Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ait olmasına rağmen, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fırat Görgel’de bütün imkânlarını zorlayarak esnaf ve sanatkârlarımıza ve hemşehrilerimize yardımcı olmaya çalışıyor. Bu güne kadar iş yerleri yıkılan esnaf ve sanatkârlarımıza büyükşehir belediyemiz tarafından geçici konteyner çarşılar kurularak yardımcı olundu.

ALTERNATİF YER OLUŞTURULMADAN İŞYERLERİNİN BOŞALTILMASI İSTENİYOR

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından boşaltılması istenilen Dere Pazarı’nda 400’e yakın esnafımız bulunmaktadır. Dere Pazarı’nda bulunan esnaf sanatkârlarımızdan alternatif yer oluşturulmadan Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından iş yerlerini boşaltmaları isteniliyor. Dere Pazarı’ndaki esnaf ve sanatkârlarımızın birçoğu günlük evinin geçimini ve çocuklarının rızkını kazanan insanlar. Bunun için bir an önce büyükşehir belediyemizin göstermiş olduğu alanlara Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığımız alt ve üst yapısını yapmalı veya; Büyükşehir belediyemize maddi destek vererek belediyemizin yapması için imkân sağlamalıdır.”

Editör: Didem Kayabaşı