Kahramanmaraş’ta Haziran ayına girilmesi ve güneşli günlerin gelmesiyle birlikte vatandaşlar kış boyu evlerine serdikleri halıları yıkatmaya başladı. Baharın yerini yaza bırakmasıyla birlikte açılan halı yıkama sezonu başlarken, özellikle Kahramanmaraşlı kadınlar halılarını en iyi şekilde temizletmek için halı yıkama firması arayışına giriyor. Bu kapsamda dört mevsim boyunca sunduğu güvenilir ve yüksek kaliteli hizmetleriyle müşterilerinin memnuniyetini sağlamaya devam eden Çilek Halı Yıkama firmasının sahibi Osman Gök, halı yıkama süreçleri, fiyat politikaları hakkında vatandaşlara bilgi verdi. Gök öncelikle,  “Evden ücretsiz olarak teslim aldığımız halılarımız öncelikle çırpma makinesinde çırpılır sonra bilgisayarlı otomatik makinelerle yıkanarak ardından kapalı ve açık alanlarda kurutma işlemi gerçekleşir. Kış zamanlarında kullandığımız kurutma odası bahar mevsiminin gelmesiyle kullanılmaz olduğundan açık ve kapalı alanda kurutulmaya başlanır. İnsanlar teslimat süresi konusunda endişeleniyor ama biz ortalama 4 ile 5 gün içinde halıları teslim edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Halı4

BAMBU VE İPEK HALILAR İÇİN FARKLI İŞLEMLER KULLANILIYOR

Bambu ve ipek halılar için uzman ekiplerin gerektiğini belirten Gök;  "Gelen halılar eskisi gibi değil. Şimdi yün, bambu ve ipek halılar var. Bambu ve ipek halılarda ayrı işlem yapılması gerekiyor, aksi takdirde halının bozulma riski ipliklerinin kırılma riski çok yüksek. Bu yüzden bu tür halılar profesyonel ekipler tarafından yıkanmalı” dedi. Halı yıkama fiyatlarına değinen Gök, "Kahramanmaraş Halı Yıkamacılar Derneği’nin belirlediği taban fiyat makine halıları metrekaresi için 50 TL, el dokuma halılar için 65 TL, bambu ve ipek halılar için 90 TL’ olarak değişiyor.  Fiyat artışlarının genel ekonomik şartlarla uyumlu olduğunu ve müşterilerin fiyattan çok hizmetin kalitesine dikkat etmeleri gerekiyor. Sadece ucuz olduğu için vatandaşların bilinmedik bir yere halı göndermelerini kesinlikle önermiyorum. Hizmetin karşılığını almak önemli, yoksa ucuz olması bir şey ifade etmiyor” şeklinde konuştu.

HALI YIKAMA FİRMASININ GÜVENİLİRLİĞİNE DİKKAT

Müşterilerin, halı yıkama firmasının güvenilirliğine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Gök, "Kahramanmaraş Halı Yıkamacılar Derneği’ne üye olup olmadığını kontrol edin. Bu derneğe üye olan firmaların işleyişi ve nizamı genellikle güvenilir oluyor. İnternet siteleri ve sabit hatlarının olup olmaması da önemli kriterler arasında yer alıyor. Fason firmaların çoğunda sabit hat kullanılmıyor. Vatandaşların halı gönderdikleri tesisi de görmeleri güven açısından daha iyi oluyor" dedi.

Halı5

Muhabir: Melike Algan