Denizi olmamasına rağmen balık ihracatında önemli bir paya sahip olan Kahramanmaraş’ta balığın ticari potansiyelinin artırılması ve kent halkına balık kültürünün daha fazla yerleştirilmesi amacıyla şehirde daha önce iki kez Balık Festivali düzenlenmiş ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görülmüştü. Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği’nin organizesinde tertip edilen etkinlik bu yıl da dolu dolu ve daha kapsamlı bir programla gerçekleştirilecek. Bu anlamda AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Tarım İl Müdürü Ramazan Bilir, İl Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı’dan oluşan Tertip Komitesi, 10-11 Eylül tarihlerinde düzenlenecek festivalin içeriği hakkında bilgi vermek için Kervanhan’da basın toplantısı düzenledi. Festivale ilişkin konuşan Ahmet Özdemir, “Bu yıl festivalin 3.’sü yapılıyor, 1.’sinde daha düşük çaplı ve tempoluydu ikincisinde daha büyük kitlelere ulaştı. Bu yıl istiyoruz ki daha çok insan katılsın, balık tüketiminin ne kadar önemli olduğunun daha farkında olunsun, bu farkındalık oluşurken de insanlar biraz keyifli zaman geçirsinler” diye konuştu. Özdemir, Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi, Türkoğlu Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenecek olan etkinlikte ücretsiz alabalık ikramının yapılacağını da bildirildi.

IMG_6013

KAHRAMANMARAŞ’IMIZI TANITACAK HER TÜRLÜ ORGANİZASYONUN İÇİNDE OLMAK İSTİYORUZ

Kahramanmaraş’ı tanıtacak her türlü organizasyonun içinde olmak istediklerini söyleyen Özdemir, “Kahramanmaraş’ımızda önümüzdeki günlerde güzel bir etkinlik yapacağız. Kahramanmaraşlımızı ve Kahramanmaraş’ımızı tanıtacak her türlü organizasyonun içinde olmak istiyoruz. Kahramanmaraş’ta aslında insanlar kendi etkinlik alanlarında, kendi sosyal çevrelerinde bazı etkinlikler yapıyorlar ama bizim her yerel siyasetçilerimiz hem milletvekillerimiz olarak zaman zaman bunların içerisinde olabiliyoruz zaman zamanda bunların farkında olmuyoruz. Onun için hem Osman Okumuş Başkanımız hem biz bunların farkında olalım ve bu güzel işlerin yanında olalım ve bunu daha güzelleştirelim diye bir çaba içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK ALABALIK ÜRETİLEN YER KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ın alabalık üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer aldığını kaydeden Özdemir, “Türkiye’de en çok alabalık üretilen yer Kahramanmaraş. Arkadaşlarımızda bir farkındalık oluşturmak, insanların balık tüketmesine olan ihtiyacı daha tetiklemek, bunun ne kadar önemli bir gıda olduğunu, çocuk gelişiminde, insanların beyninin gelişiminde veya sağlık açısından tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu insanlara daha iyi anlatmak için böyle bir festival yapıyorlar. Aynı zamanda bu Kahramanmaraş’ı tanıtmaya da yardımcı olacak. Çünkü 29 tane dernek, kuruluş dışarıdan gelecek ve bu festivale katılacak. Bizde bununla ilgili bazı hazırlıklar yaptık. Bu hazırlıkları sizinle paylaşmak istedik” diye konuştu.

IMG_5991

SAAT 12.00’DEN SAAT 17.00’YE KADAR ALABALIK PİŞİRİLİP SERVİS EDİLECEK

Özdemir; “10 Eylül Cumartesi günü başlayacak bu festivalde saat 12.00’den saat 17.00’ye kadar alabalık pişirilip servis edilecek. Organizasyonu Büyükşehir Belediyesi yanındaki Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştireceğiz. Zaman zaman akademik bilgisi olan hocalarımızın bilgi paylaştığı, zaman zaman sosyal etkinliklerin olduğu; yani okçuluk gösterileri, kemençe gösterileri, halk oyunları gösterileri, akşam da yerel ve yöresel sanatçıların icra ettiği bir konserin olduğu, gün boyu balık ikramının olduğu, çocuklarımıza Japon balığı dağıtımının olduğu bir festival olacak. Yani insanların Cumartesi günü şehirde bir yerlerde zaman geçirmek istediklerinde bir aralık oraya uğrayıp keyifli güzel zaman geçirsin, bu arada da alabalık tüketiminin daha yaygınlaşmasını sağlayacak bir farklılık olsun diye arkadaşlarımız böyle bir organizasyon yaptılar. Bu festivale Büyükşehir Belediyemiz, Onikişubat Belediyemi, Dulkadiroğlu Belediyemiz de destek veriyor onlara da teşekkür ediyoruz. Türkoğlu Belediye Başkanımız Osman Okumuş şu anda yanımızda ve organizasyonun her aşamasında yanımızdaydı ona da sağladığı katkı için teşekkür ediyoruz” dedi.  

IMG_6024

İNŞALLAH 2 GÜN BOYUNCA GÜZEL ETKİNLİKLERİMİZ OLACAK

Festivalin Basın ve Tanıtım bölümünü üstlenen Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş ise şunları söyledi: “Tertip Komitesinin Basın ve Tanıtım bölümü bana aitti. Bu vesileyle bugün 10-11 Eylül’de yapılacak 3. Balık Festivali’nin tanıtımı için buradayız. İnşallah 2 gün boyunca güzel etkinliklerimiz olacak ve Kahramanmaraş’ımızın bu alanda bütün dünya tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Tabii asıl emeği geçen Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı. Bizlerde değerli Vekilim ve Müdürlerimizle beraber bu festivale katkı sağlıyoruz. Belediye olarak yoksa organizeyi direkt biz yapmıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu da festivale katkı sağlıyor. Basın ve Tanıtım konusu bende. Kıymetli Vekilim Ahmet Özdemir başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

IMG_59722

KAHRAMANMARAŞLI BALIKÇILAR OLARAK BALIKÇILIK SEKTÖRÜNÜ TÜRKİYE VE DÜNYAYA DUYURMAYI HEDEFLİYORUZ

Festivalin mimarı Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı da şu ifadelere yer verdi: “Bu festivale ‘Denizi olmayan Kahramanmaraş’ sloganıyla başlamıştık. Bilindiği üzere şehrimize en yakın deniz 300 kilometre uzaklıkta. Kahramanmaraş su şehri, suyun olduğu her yerde balıkçılık var. Biz Kahramanmaraşlı balıkçılar olarak elimizden geldiği kadar balıkçılık sektörünü Türkiye ve dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Bu yıl 3.’sünü yaptığımız festivalde bizlere desteğini esirgemeyen Vekilime, belediye başkanlarıma, müdürlerime teşekkür ederim.”

Kahramanmaraş aranan zehir taciri tutuklandı Kahramanmaraş aranan zehir taciri tutuklandı

Haber: Abdulsamet İspir