Cumhuriyet Halk Partisi İkinci yüzyıla çağrı toplantısı ile artık seçimden önce peki CHP’nin önerisi var mı? CHP ne yapabilir? Sorularına ve daha birçok soruna çözüm önerilerini ve yol haritasını sunduğu bir toplantıydı. Bu toplantıda dikkat çeken önemli konular vardı.

Yeni Dünya düzeninde enerji ve küresel sorunları, iklim krizi ve Akdeniz havzasında Türkiye’nin önderlik potansiyeli üzerinde başlayan konuşma öncelikle bu ileri adımlar için Türkiye’nin kendi içinde krizlere ve sorunlara çözüm bulması gerekmekte olduğunun farkında olup bir hayal satıcısı konumunda değildi. Türkiye’nin sorunları içinde öneri ve yapılacak adımların anlatıldığı bu toplantıda sunulan plan bu yolda iyi bir araştırma yapıldığı ve yol haritasının özenle çizildiği geçici değil kalıcı ve sürdürülebilir adımlar atılmasını ve bunu yapabilme potansiyeli sunuyor. Türkiye’nin ekonomik deneyimleri ve bu deneyimlerde yapılan doğrular ve yanlışların farkında olan bu çıkarımlar elde eden kendinden emin olarak yola çıkan ayağı yere basan bir plan görmekteyiz. Bir taraf olmadan bir partili olmadan Türkiye daha iyi olabilir olsun istiyorum diyen herkes bu toplantının tamamını youtube da bulabilir ve herkesin siyaset üstü olarak dinlemesini ve düşünmesini tavsiye ederim.

Bununla birlikte ekonomik sıkıntıları unutulacak bambaşka bir haber gündeme geldi açıkçası bu haberler toplumsal olarak hangi konuma geldiğimizin toplumsal vicdanımızı ve kutsallarımızı nasıl yerle bir edildiğinin kanıtı artık hem siyasilerin, hem de toplumsal olarak buna göz yumanların ortak suçu tarikatlar ve çocuk istismarı. Cemaat yurtlarında erkek çocuklarına yapılan taciz haberleri üstüne bir başka cemaat içinde 6 yaşında iken bir çocukla evlenme haberi ve yıllara yayılan olayın gerçekleri meydana çıktı. Bu konuda yapılacak tek şeyin tarikat ve cemaatlere göz yuman herkesin sadece siyasi bir darbe değil toplum değerlerine de darbe yaptığını ve herkesin bu darbenin farkında olması gerektiğidir. Toplum olarak geçmişten beri din istismarına birçok alanda maruz kalmaktayız geleceğimiz olan çocukları kirleten ve utanç ile bir geçmiş bırakılmasına neden olan bu insanların umarım hak ettikleri cezayı alırlar.  Türkiye’nin İkinci Yüzyılına girerken toplumsal olarak herkesin bu cemaatler nasıl coştu ve neden bu kadar ülke olarak her alanda geriledik diye hakkaniyetli bir sorgu yapmayı tavsiye ederim.