Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum...

Siperler arası 8 metre. Yani ölüm muhakkak. 3 dakika önce gelen bölüğün tamamı şehit olmuş. Yeni gelenler bunu biliyor ve 3 dakika sonra kendisinin de şehit olacağını bilerek sipere koşuyor. Arkasına bakmadan bile bir saniye bile durmadan sipere hücum. Okuma bilenler ellerinde Kur-an okuyor, bilmeyenler kelime-i şehadet getiriyor. Birazdan öleceğini bile bile şehadete gidiyor.

***

Yaşanan çatışmada vurduğu düşman askerini canı pahasına, sırtına alıp düşman siperine kadar götürmeye yücelik ve cesaret gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek, savaşın sadece öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir defa daha anımsatmıştır.

***

Bu destan yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına top yekün direnişinin gerçek olduğu bir destandır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize aittir.

***

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri nasıl aştığının en güzel örneklerindendir.

***

Kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

***

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Çanakkale şehitlerimiz asla unutulmayacak Türk milletinin kalbinde edebiyen yaşayacaktır.

Ruhları şad olsun.