Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz, bugünkü köşe yazısında "Fırsat bir kere gelir, bu fırsatı değerlendirmeliyiz" diye yazdı.

Türkiye’de ilk internet 1993 yılında hayatımıza girdi. İnternet o dönemler sadece bilgisayarlarda kullanılırken günümüzde, teknolojinin gelişmesiyle her insanın cebinde bulunan cep telefonlarında da kullanılmaya başlandı, daha da ötesi son yıllardaki televizyonlar bile artık internet bağlantılı. Teknoloji çağını yaşadığımız bu dönemlerde internette yeme içme gibi hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Telefonlarımızda internet olmadığı zaman, hiçbirşeyden haberdar olamıyoruz, iletişim kopukluğu had safhaya çıkıyor.

***

Gelelim Kahramanmaraş’ta ki internet altyapısına. 6 Şubat’ta yaşanan depremler öncesi Kahramanmaraş’ın internet altyapısı çok elverişli değildi. Zaman zaman kopmalar oluyor, saatlarce bazı bölgelerde internet erişimi olmuyordu. Depremin yaşandığı gün, internet zaten şehirde tamamen koptu. Depremin üzerinden 1 yılı aşkın süre geçti, fakat yine internet altyapısı sağlıksız bir şekilde devam ediyor.

***

Aslında fırsat bir kere gelir. Maalesef yıkıcı bir deprem yaşadık ve şehrin 3’te 1’i adeta yok oldu. Şehir genelinde ağır hasarlı binaların yıkımları bir taraftan sürerken enkazları kaldırılan binaların yerinede yenileri inşa ediliyor. İşte bizde Kahramanmaraş olarak bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Başta internet ve elektrik altyapıları, yeni binalar inşa edilmeden yer altına alınmalı. Çünkü, yapılaşmaların tamamlanmasıyla bu işlemlerin yapılması zor olacak, üstüne devlete de maddi külfet getirecek. Yetkililerin bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor.