26 Mayıs Pazar günü Ankara’da emekliler ile ilgili yapılacak miting öncesi CHP Kahramanmaraş İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş, emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntıları ve bu konuda iktidarın tutumunu eleştirdi. 16 milyon emekli vatandaşın yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken Ateş iktidarın, ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa ve öğrencilere ödetmeye niyetlendiğini ve çözüm yerine kriz üretildiğini belirtti. Toplantıya, Başkan Ateş’in yanı sıra, Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Kemal Keleşer, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Lutfiye Köroğlu, ve çok sayıda gazeteci katıldı.

I M G 0315

“İNSANCA YAŞAM” YERİNE “SEFALET KOŞULLARINDA YAŞAM”

“Açım, aç” diyen emeklilerin isyanını dile getirmek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Ateş, sözlerine şöyle devam etti; “Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız.  5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız.  Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız.  Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız. Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler.

F A S D A S F

İKTİDAR; 2024 YILINI “EMEKLİLER YILI” İLAN ETMİŞTİ

En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü.

ÜLKEMİZDE EMEKLİ AYLIĞI SADECE 237 AVRO

Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise bin 552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor! Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda, enerji, barınma, sağlık, tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir!

EMEKLİLER LÜTUF DEĞİL, HAKKINI İSTİYOR

Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz.

EMEKLİLERİMİZİ 26 MAYIS PAZAR GÜNÜ ANKARA’DA TANDOĞAN MEYDANINA BEKLİYORUZ

Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz.”

Kaynak: MELİSA TÜRKMEN