Bizde insanların hayatları bir gecede değişiyor.

Bakıyorsun, dün düşman bellediğin, anasına avradına küfrederek lanetler okuduğun, neredeyse kurşuna dizeceğin adam, bir gece geçiyor aradan, dostun olup çıkıyor! Hayırdır, bir gecede neler yaşandı neler oldu da düşmanın dostun olup çıktı?

Bir güzellik yaşıyorsun, harika şeyler geçiyor aklından yarın için, mutlusun, huzurlusun, akşam boğazından geçen lokmanın lezzetini unutmuyorsun, ‘Yahu bizim hanımın yaptığı yemek varsa parmaklarını yersin, usta aşçılar eline su dökemez!’ diyorsun, e bakıyorsun sabah oluyor, yani aradan bir gece geçiyor, yerin dibine sokmadığın ne eşin kalıyor, ne huzur ve mutluluk! Hepsi kâbus gibi çöküyor üzerine üzerine.

Türkçesi, hayatlar bir gecede değişiyor.

*

Dün tanıdık veya tanımadık herhangi birine hain diyor, yaftalıyorsun, olacak ya, aradan bir gece geçiyor, yani bilemedin 10-12 saat, dün akşamüzeri hain dediğin, nefret ettiğin insana kahraman muamelesi çekiyor, ‘aslanım, kaplanım’ diyebiliyorsun. Yani ne olduysa, ne oluyorsa bir gece içinde yaşanıyor her şey!

İlaveten bir örnek daha vereyim, dün FETÖ’cü dediğin, şerefsiz dediğin, vatan haini dediğin kimseyi, aradan geçen kısa süre sonra vatan, millet, bayrak ve memleket dostu yerine koyuyorsun!

*

Dini bayramlar geride kaldı, yenileri ile buluşmaya az zaman kaldı. Geçimin sanların önceliği haline geldi. Seçimler çok da umurunda değil insanların. Evet, hayat pahalı, mutfaklar yangın yeri, geçim zor! Marketlere, stokçulara lanet okuyorsunuz, fiyatı artıranlara demediğinizi bırakmıyorsunuz, haberleri dinliyorsunuz akşam üzeri, yatıyorsunuz, sabahleyin uyandığınızda ise her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylüyor, dün lanet okuduğunuz marketler ve stokçulara neredeyse söylediklerinizi unutup ‘Hayat pahalılığı diye bir şey yok, marketler ve stokçular haklılar ve onlar sütten çıkmış ak kaşık, asıl suçlu olan muhalefet. Allah onların belasını versin!’ diye ana avrat dümdüz gidiyorsun.

Yani her şey bir gecede oluyor. Neler oluyorsa artık, nelere yaşanıyorsa! İpucu vereyim, izlediğiniz haberler aklınızı çeliyor, (muhtemelen a haberi izliyor, muhtemelen sofra bezi olarak dahi kullanamayacağınız, camı bile camı kirletir düşüncesiyle silmekten imtina ettiğiniz gazeteleri okudunuz) suçu ve topu muhalefete yüklüyorsunuz!

Suçlu bulundu, ayağa kalksın!

*

Zaman acımasız galiba. Bir gecede hayatlar değişiyor, dün bile akşam yağmur yağar, bunu kar takip ederken, sabahleyin uyandığınızda bakıyorsunuz hava cıncık gibi, günlük güneşlik.

Ne olursa olsun, her şey bir gecede olup bitiyor.

Adam akşam profesör yatıyor, sabahleyin uyandığında öğreniyor ki etiket elinden alınmış, düz memur oluvermiş. Belki de üçkağıtçı olmuştur başkalarının gözünde!

Akşam yatağa fakir giriyor, garibanlık türküleri bile söyleyecek keyfi yok, uyandığında gazetelere bakıyor, zengin olmuş! Ya milli piyango bileti almıştır, ya spor toto’dan 6’lıyı tutturmuştur!

Akşam bekârsın, düğünün oluyor, mutluluktan havalara uçuyorsun, sevdiğin kız eşin olmuş, ama gece ya kavga ediyorsunuz, ya başka bir şey, sabahleyin boşanmak için adliyenin yoluna düşmüşsünüz. Bir gecede oluyor her şey neden ve nasıl oluyorsa artık! Mutluluğun, huzurun yerini huzursuzluk, geçimsizlik almış 10-12 saat içerisinde.

*

Akşam sıradan vatandaşsın, sabah uyandığında ‘kalk!’ diyorlar, ‘üst düzey amirsin, hatırı sayılır bürokrat oldun!’ müjdesi ile uyanıyorsun. Yani, her şey ve her zamanki gibi, ne oluyorsa bir gecede oluyor. Şansın mı yaver gitti, torpil mi işledi bilinmez, hayatın değişiyor bir gecede.

Akşam itibarlı bir siyasetçi, sabah uyandığında sefil bir siyasetçi profili… Seçim olmuştur, milletvekilliğin bitmiş, sıradan vatandaş kimliğinle, şayet insan biriktirdiysen, Trabzon Bulvarında rahatlıkla gezebiliyorsun, yok aksini yaşadıysan, insanlara tepeden baktıysan milletvekili oldum diye, insan içine çıkmaya cesaretin yok!

Kariyerler, itibarlar bir gecede inşa edilirken, yorgun bir gecede değişiveriyor.

Ve her şey bir gecede olup bitiyor ne yazık ki ve maalesef!

*

Ve son cümle… Bir gecede, iki gün önce, bağıra çağıra ’geliyorum!’ diyen sansür yasası, yani elimizi kolumuzu bağlayan, susturan, yazdırmayan, özgürlüğe vurulan pranga yasası, bir gecede Meclis’ten geçti.

Hayırlı olsun!

Bakın, bir gecede neler olabiliyormuş!