Yaz günlerinin esenliği için kitaplara dönmek zorundayız.Yaşanan anlamsız kargaşaya son vermenin yolu kitaptan geçer.Kitapların dost olduğunu unutmayalım.Kitap yolumuzu aydınlatan bir ışıktır.

       İlk kitabımız REİS BEY yazan NECİP FAZIL KISAKÜREK bu kitap ÖTÜKEN yayınlarının 1000. kitabı olarak tekrar okurların istifadesine sunuldu.Haziran ayı merhum üstadın ayıdır çeşitli etkinliklerle anılan üstadı kulaktan duyma bilgilerle öğrenmek yerine eserlerine müracaatla öğrenmek şart.Bundan elli yıl önce ÖTÜKEN yayınları ilk kitap olarak üstadın bu eserini seçmiş ve yayınlamıştı aradan tam elli yıl geçtikten sonra yine bu kitap yayınevinin 1000.kitabı olarak az sayıda basıldı ve ehline ulaştırıldı.1964 den bu yana geçen sürede yayınevi binin üzerinde eser yayınladı bu kitap geldiğimiz yerle geçen vakit arasında çok da bir  şeylerin değişmediğinin en güzel tesbiti aslında.REİS BEY aslında bir vicdan hesaplaşmasının adı bu kitapla tekrar içimize dönsek ne güzel olur.

       EVDEKİ YABANCI kitabı ALİ HAYDAR HAKSAL ın öykülerinin adı. İZ YAYINLARI ndan çıkan bu kitap önemli bir yere sahip.Sayın Haksal ın eserleri toplu olarak İZ den çıkmaya devam ediyor.Kitap üç bölüme ayrılmış her bölümde bir birlerinden farklı öyküler var bu öyküler de insanın metafizik ürperişleri yanında kent hayatının insan üzerindeki tesirlerini bulabiliyor kendinizden izlere de rastlayabiliyorsunuz.

      ÖLÜM VE AYNA bir şiir kitabı yazarı ŞAKİR KURTULMUŞ eser YEDİ İKLİM yayınlarından okura sunulmuş.Şair bu kitabında modern tarzın örnekleriyle şiirler kaleme almış anlatım buluş ve imge nin dini öğelerle buluştuğu bu tarz biraz insana kekre bir tat veriyor mistik şiir yolunu arıyor ama bu yol insana hemen güzel şiir de armağan etmiyor.

“Ey Üsküdar,

Ey şehirlerin ruhu

Ruhumun çeşmesi,şiirlerin sesi

Şemsipaşa nın medinesi

Gönlümün dalga kıran seti,şimşeği

Paşalimanı ağrılarının merkezi

Batı kıyısından gelen karabulutlara

Yağmur şemsiyesi ey

Sözcüklerimi besleyen

Kelimelerden doğan şehir

Ey Üsküdar”  kitabın 55. sayfasından verdiğim örnek yeter sanırım.

        TEYZEMİN RADYOSU kitabı İBRAHİM EYİBİLİR in ilk kitabı yazarla ÜSKÜDAR da YEDİ İKLİM in ofisin de tanıştım orada kitabı imzalayarak takdim etti ilk kitap heyecanını yaşayan yazara nice kitaplar diliyorum.TEYZEMİN RADYOSU kitabı ROZA yayınlarından okura ulaştırılmış kitapta otuza yakın öykü var bu öykülerin okunması kolay ve anlaşılır yazar yer yer hatıralarını da bizimle paylaşarak kitabının niteliğini artırmayı bilmiş.

       UZAK ÜLKEME DOĞRU kitabı SERDAR KACIR ın  şiirlerinden oluşuyor. Kitap YEDİ İKLİM yayınlarından okura sunulmuş  modern tarz şiirlerden oluşan kitapta güzel şiirler var.

“Arşın burcundan dirilir bakışın

Nakşıyla geçer gecenin ilmeğinden

Yürür seni beni nice yar kılışın

Bu kenti ölüler terk ettiğinden beri

Her sabah güneşi var kılışın

Çok sesli bir bahar ısıtır içimizi

Göğsümüzden sonsuzluğu haykırışın

Ah gelsen peşimizden hayat çiçeklenir

Değsen sesimize ölüm renklenir” sayfa 57 den bir şiiri paylaşmak istedim.

        Kitaplar masamız da olsun gerisi ALLAH kerim efendim!