Whatsapp Image 2024 06 28 At 17.22.30

6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Türkoğlu, hala toparlanma sürecinde. Pazarcılar, hem ekonomik zorluklar hem de pazar yerinin fiziki koşulları nedeniyle zor günler geçirdiklerini ifade ediyorlar. Esnaf, hem vatandaşların ekonomik durumlarının kötü olmasından kaynaklı satışların az olduğunu hem de pazar yerinin düzensiz ve yollarının bozuk olması nedeniyle işlerinin aksadığını belirtti. Türkoğlu’ndaki pazar yerinin yetersizliğinden dert yanan pazarcılar, kapalı ve düzenli bir pazar yeri talep ediyor. Depremin etkilerini hala hisseden ilçe halkı, Pazar yerinin düzensizliğinin hem sağlık açısından hem de satışlar açısından kendilerinin ve vatandaşların etkilendiğini belirtiyor. Vatandaşların ekonomik durumunun kötülüğünden ve bunun pazara yansımasından da bahseden bir Pazar esnafı, durumun içler acısı olduğunu, aldıkları malları satamadıklarını belirtti.

S3280001

TOZ TOPRAK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR

Pazar yerinin düzensiz olduğunu vurgulayan bir esnaf; “Satışların düşüklüğü bir yana dursun Pazar yerimiz toz duman içinde, yollarımız harap halde. Motosikletler pazarımızın içinde cirit atıyor, vatandaşlar gezemiyor, rahat alışveriş yapamıyor” dedi. Bu doğrultuda konuşan diğer Pazar esnafı ise; “Pazarımızın bir düzeni yok, toz toprak almış başını gidiyor. İşlerimiz zaten durgun, mal besliyorlar tezek döküyorlar yanımıza. Bu şartlar altında satış yapmak çok mümkün olmuyor” diye konuştu.

BURADA ESNAF REZİL DURUMDA

S3280006

15 yıldır ayakkabı satıcılığı yapan ve şu an Pazar yerinde konteyner iş yerinde faaliyet gösteren bir kadın esnaf; “Esnafların hepsi bir araya toplanacaktı, şu an öyle bir şey yok burada esnaf rezil durumda. Pazarcılar haftada bir gün duruyor, gidiyorlar. Ben buradayım konteyner iş yerimdeyim. Her birimiz değişik yerlerdeyiz bu Pazar yerinde duran konteynerleri da diğer merkezdekilerle birleştirsin istiyoruz. Biz burada gerçekten perişan durumdayız. Her gün toz yiyoruz burada, yerler toprak ve çakıl dolu” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 06 28 At 17.22.32

KIŞIN ÇAMURDAN GEÇEMİYORUZ YAZIN TOZ TOPRAKTAN

Kapalı Pazar yeri yapılırsa yüklerinin hafifleyeceğine vurgu yapan bir esnaf ise“Pazar yerimizde gerçekten toz duman, yerlerde bir su gideri yok. Depremden sonra yeni bir alt yapı hala oturtulamadı. Bütün toz ve duman bizim sattığımız mallara geliyor ve biz soluyoruz bu tozları. Kışın çamurdan geçemiyoruz yazın toz topraktan. Sattığımız mallar zarar görüyor. Kapalı bir alan olsun isterdik. Diğer yerlerin Pazar yerleri böyle değil ama bizimki böyle bu şekilde. Eğer kapalı Pazar yerimiz olsa buradaki çamur çirkef ve tozdan kurtuluruz. Çok güzel bir hamle olur bize ve vatandaşlara. Bunların yanı sıra yol olduğu için motosiklet ve bisikletler geçiyor hızlı ve her yer toz dumanla kaplanıyor. Vatandaşlar da biz esnaflar da bu durumdan memnun değiliz” dedi.

S3280012

TEZGAHIMIZIN YANINA GÜBRE VE ÇÖP DÖKÜLÜYOR

Bir diğer esnaf da konu kapsamında şunları söyledi; “Tezgahımızın yanına gübre ve çöp dökülüyor. Rahatsız oluyoruz hem yolların tozu toprağından dolayı hem de düzensiz tezgahlarımızdan dolayı. Ben mesela 40 yıllık esnafım ama artık çadırlarımı bile kuramaz hale geldim tek başıma. Bizim kapalı bir Pazar yerimiz olsa bu çadırlarla ve düzensizlikle uğraşmayarak, toz dumanın içinde olmayarak işlerimizi daha temiz yapabileceğiz.”

Whatsapp Image 2024 06 28 At 17.22.02

Editör: Didem Kayabaşı