Son yıllarda Türkiye’de özellikle emekli maaşları her geçen gün eriyor, hayat pahalılığı emekliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşın belini büküyor. Bu ülkede 15 milyonu aşkın emekli insan 10 bin TL emekli maaşı alarak geçinmeye çalışıyor.

***

Emekli olmuş birinin kendi evi yoksa kirada oturuyorsa vay haline! Bugün şehrimiz Kahramanmaraş’ta en düşük kiralık daire 15 bin TL’den, müstakil bir evin kirası ise 10 bin TL’den başlıyor. Dolayısıyla emeklinin aldığı maaş ev kirasına dahi yetmiyor. Kaldı ki, çocuk okutuyorsan, elektrik, su, doğalgaz faturaları birde evin mutfak masrafları eklendiğinde işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

***

15 milyonu aşkın emeklinin durumu bu şekilde iken vatandaşın oyuyla seçilmiş Milletvekillerinin aldığı maaş 136 bin TL. Normal bir emeklinin almış olduğu maaşın 13 katından daha fazla. Türkiye’de emekli olan bir milletvekili bugün itibariyle 92 bin 997 TL maaş almakta. Emekli vekillerin almış olduğu rakam bile bir devlet memurunun maaşının neredeyse 2 katı. Mevcuttaki 600 milletvekilinin yaklaşık 300’ünün de çifte maaş aldığı biliniyor. Vekillerin 1 ayda aldığı maaşı normal bir emekli vatandaş ancak 1 yılda alabiliyor. Vekillerin maaşının yanı sıra Pasaport, VIP, sağlık hizmetleri, trafikte cezasızlık ve dokunulmazlık gibi çeşitli ayrıcalıkları bulunuyor. İnsanların Milletvekili olma isteğini şimdi daha iyi anlıyoruz. Bu ayrıcalıkları kim istemez ki?

***

Türkiye’de durum böyle iken farklı ülkelere bakalım. Örneğin Almanya’da milletvekilliğinde çifte maaş gibi bir durum söz konusu değil! Eğer emekliysen ve milletvekili de seçilmişsen sadece tek bir maaş alabiliyorsun. Başka ülkelerde ise milletvekillerinin emeklilik hakkı dahi bulunmuyor. Ama Türkiye'deki sistem ise tam tersine işliyor ve bu durum adalet arayışında olan vatandaşlar için büyük bir hayal kırıklığına sebebiyet veriyor.

***

TBMM’deki 600 vekilin devlet bütçesine aylık maliyeti 100 milyon TL’den daha fazla. Buna birde diğer hakları eklenirse rakam adeta uçuyor. Kısacası Türkiye milletvekilleri ve milletvekili emeklileri için adeta bir cennet. Ömrünün yarısını sırf emekli aylığına bağlanmak için heba eden işçi ve memurun suçu, günahı ne? Bunlarda bu ülkenin vatandaşı değil mi? Vekil bu vatandaşın oyuyla seçilmiyor mu? Bu adaletsizlik artık bence son bulmalı emekliler için gerekli düzenleme yapılmalı.