6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta şehrin yeniden ihya ve inşası için çalışmalar süratle devam ediyor. Yeni şehir projesi kapsamında kentte bir yandan binaların yıkımı sürerken bir yandan yeni konutların inşası da hız kazandı. 11 il içerisinde hak sahibi vatandaşlara teslim edilen 17 bin 592 konut sayısıyla ilk sırada bulunan Kahramanmaraş’ta, kent merkezinin kentsel tasarım projeside hazırlandı. Proje alanına dahil edilen alanda bulunan bütün yapılar yıkılacak olup yerinde dönüşümle yeni bir kent meydanı oluşturulacak. Bu kapsamda AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve AK Parti İl Başkanı Cüneyt Doğan ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Whatsapp Image 2024 03 22 At 12.26.49

11 İL İÇERİSİNDE EN FAZLA KONUT TESLİM EDEN İL KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ın, 17 bin 592 teslim edilen kalıcı konutla, deprem illeri içerisinde ilk sırada olduğunu belirten AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, şu sözleri kaydetti; “Kahramanmaraş'ımız için deprem sonrası 12 aylık sürede hızla ihya ve inşadan öte yeni Kahramanmaraş'ın oluşturulmasına uygun olarak çözümlerin üretilmesi hususunda çok önemli mesafeler katediyoruz. Biz sadece insanlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmedik. Diğer temel ihtiyaçlarının karşılanması hususunda da çok büyük çabalarımız var. Cumhurbaşkanımız 6 Şubat 2024 tarihinde 7’nci kez fiziki olarak Kahramanmaraş'ımıza teşrif etmiş oldular. Bu program çerçevesinde de o gün için Kahramanmaraş'ta 9 bin 289 kalıcı konut ve köy evlerini hak sahiplerine kura yöntemiyle teslim ettik. Bu teslimat ve törenler devam ederken, 19 Mart 2024 tarihinde Sayın Ali Yerlikaya Bakanımızın teşrifleriyle yine 11 ilde gerçekleştirilen ana merkezi Kahramanmaraş olan programla 8 bin 303 konutu ve köy evini kura yöntemiyle teslim etmiş olduk. Toplamda 17 bin 592 konut ve köy evi edilmiş oldu. Biz bu 17 bin 592 konutla ve köy eviyle biz 11 il içerisinde en fazla konut teslim eden il konumundayız.

6 ŞUBAT, AFET VE MİLLİ DAYANIŞMA GÜNÜ OLDU

6 Şubat 2024’te Cumhurbaşkanımızın pek çok müjdeleri oldu. Bunlardan bir tanesi artık 6 Şubat'ın, ‘Afet ve Milli Dayanışma Günü’ olarak idrak edilmesiydi. Bu şekilde farkındalığı geliştirmek, güçlendirmek adına bir güzel güne dönüştürülmesi konusunda müjdesi olmuştu.

PROJE ALANINA DAHİL OLAN BÜTÜN YAPILAR YIKILACAK

Kentin kalbi olan, hepimizin anılarının olduğu Trabzon Caddesi ve Azerbaycan bulvarı olan merkezi konumlar, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda alınan karar gereği caddede bulunan otelde dahil olmak üzere yıkılacak. Yeniden tasarlanmasında yarar gördüğümüz bütün yapılar inşallah bu süreçte, dönüştürülmüş ve bambaşka bir kent merkezi oluşturulmuş olacak. Bu da bizi gerçekten heyecanlandırıyor. Her ne kadar caddeye ilişkin, iş yerlerine ilişkin anılarımız olsa da daha iyisinin yapılacağı gerçeğiyle sabırsızlıkla beklediğimizi, bu gelişmeyi de takip ettiğimizi belirtmek istiyorum.

BİZDE BEN YOK, BİZ VAR

Kahramanmaraş, 11 il içerisinde örnek bir il ve bu ilin yeni Kahramanmaraş formatına dönüşmesi konusunda da Allah'ın izniyle 11 ilçe ve büyükşehirle birlikte yeni Kahramanmaraş'a uygun olarak çok hızla gelişim sürecini sürdürecek. Bizde ben yok, biz var, memleket var, Kahramanmaraş var. Geri kalanı teferruattır diyerek yolumuza inşallah devam edeceğiz.”

D J I 0196

ŞEHRİMİZİN MERKEZİ DAHA İYİ KİMLİKLE ESKİ FONKSİYONUNA KAVUŞMUŞ ŞEKİLDE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Şehrin kentsel dönüşüm ve tasarımına ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör; “Deprem sonrası şehrimizin yeniden imar ve inşası konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm bakanlıklarımız, kurum ve kuruluşlarımız çok yoğun bir çalışma yürütüyor. Hem kalıcı konutlar, hem kalıcı iş yerleri, hem sağlık alanında, hem eğitim alanında, hem sanayi ve ticaretimizin yeniden ayağa kaldırılması konusunda çok büyük çalışma yapılıyor. Şu ana kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla şehrimizde 17 binin üzerindeki kalıcı konutu teslim etmiş durumdayız. Biliyorsunuz hak sahipliği 70 bin civarında. Bir yandan da şehrimizin merkezindeki Trabzon caddemiz, Azerbaycan caddemiz, hükümet caddemiz gibi şehrimizin merkezindeki bu alanları yeniden daha iyi kimlikle, daha iyi bir şekilde ama eski fonksiyonuna kavuşmuş bir şekilde dönüşmesi için yoğun bir çalışma yapılıyor.

17 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜME ULAŞTIK

İlk etapta Çevre, Şehircilik Bakanlığımız 3 bin 500 bağımsız bölümün çalışmasını başlattı ve şu an hızla o 3 bin 500 bağımsız bölümün çalışmaları devam ediyor. Bunun bin bağımsız bölümüne kardeş Azerbaycan destek veriyor. Orası da Azerbaycan mahallesi olarak anılıyor. Geçtiğimiz aylarda Sayın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki Bey'in şehrimizi ziyaretinde bu 3 bin 500 bağımsız bölüm 10 bine çıktı. Bunların proje çalışmaları hızla devam ediyor. Ayrıca, Doğukent'te 7 bine yakın bir dönüşüm başladı. Tüm bunları ortaya koyduğumuzda şehir merkezimizdeki Çevre, Şehircilik Bakanlığımızın öncülüğünde hem TOKİ hem de Emlak Konutumuzun yapmış olduğu 17 bin bağımsız bölüme ulaştık. Ayrıca Önsen’in arka tarafında Altınova'da 10 bin konutluk bir proje yapılıyor. Bunun 6 bini ilk etapta inşallah hayata geçmiş olacak.

Proje Alanları (2)

AĞIR HASARLI BİNALARIN YIKIMI YÜZDE 90

Şehrimizin dönüşüm alanında, yeni şehir tasarım projesi kapsamında yapılan çalışmalarda bu alandaki yıkılması gereken binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. İl genelinde 35 bin ağır hasarlı binalarda yıkım yüzde 90’ın üzerinde son aşamaya geldi. Trabzon Caddemizde de, şehir tasarım projesi içerisinde kalan, otel ve iş yerlerinin yıkılması gerçekleştirilecek ve Trabzon caddemiz daha kimlikli, daha fonksiyonel ve şehrimizin hafızası olan bu alanlar, Azerbaycan caddemizle birlike inşallah eskisinden daha hareketli bir konuma kavuşmuş olacak.

VALİLİĞİMİZ YİNE AYNI YERİNDE OLACAK

Şehir merkezi eski kimliğine kavuşacak eski fonksiyonuna kavuşacak ve eskisinden daha cazip olacak. Valiliğimiz yine aynı yerinde olacak. Bu konudada proje, son aşamaya geldi. Valiliğimizin de yanında çok ciddi bir meydan olacak. İnşallah bu çalışmalar hızla devam etmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Editör: Didem Kayabaşı