Büyük çoğunluk, seçim sürecini yaşadığımız şu günlerde kendi düşünesi-duygusu dışında tek söz işitmek istemiyor.

Herkesin aklı kendine!

Oysa bu şehrin yükü ağır. Onlarca birikmiş, ertelenmesi mümkün olmayan sorunları varken, bazen kendi kendime, ‘Yahu bu kadar çok yazma, konuşma! Sus biraz!’ tavsiyesinde bulunsam da, yazmadan duramayana birisi o5larak duygularıma eyvallah diyemiyorum.

İçimdeki Fiskeci ‘yaz!’ diyor.

Diyor ama özellikle siyasi cenah yazan, konuşan gazeteci istemiyor. Ellerinden gelse sitelerimize, gazetelerimize ambargo, yasak koyacak, koyduracaklar!

Duygularımıza gücü yetmediklerinden…

*

Düşünce, yazma konusunda çekincelerimiz, sorunlarımız var. Ekonomi temelli düşünme geleneğimiz yok!

Analitik düşünemiyoruz!

Akılcı değil, duygusal hareket ediyor, aklımızla değil, gözümüzle hareket ediyoruz.

Gerçek olan şu ki, inançlar, değer yargıları, ön kabuller-ezberler insanımızı analitik düşünmekten uzaklaştırdığı yalın gerçek iken, sebep-sonuç ilişkisi kurmakta zorlanıyoruz.

*

Dedim ya, bu şehrin yükü ağır. Kanayan yara haline gelenler var. Daha derindeki şehrim yöneticilerine ödetilecek siyasi fatura ne olacak, bu faturayı kim ödeyecek?

Sormayalım mı, susalım mı?

*

Günümüzde insanlar, ki büyük çoğunluk kişisel menfaat için daima ‘mutlak  kazancı’ mübah gördü. Bizi yönetenlerin, siyasilerin, bürokratların, sivil toplun kuruluşlarının ve söz sahibi her kimler varsa işte onlar, konuşmamızı, yazmamızı istemese de, susalım mı?

O hale geldik ki, insanoğlu siyaset yapmayı ‘algıya kapılmak’ güruha yenik düşmek sanabilir. Bu düşünsel kalitesizliğe ortak olmak, mevcut zamana yenik düşmek ile eşdeğerdir.

Bu, ‘Ya güçsüzlüktür, ya da sorumsuzluğun, kurnazlığın doğurduğu aydın ihaneti…’ demenin danıskası.

*

Havaalanı ile ilgili sorunlar bitmiyor. Yine uçaklarımız inemiyor, yine kalkamıyor. Zaten günlerinde ve saatlerinde bir ayar, bir istikrar, bir fayda yok, halen ha takıldı ha takılacak denilen ILS cihazı bile muamma olmaya devam ederken, pistlerin uzatılacağı yine gündemde. Bu kez de 60 dönümlük bir alandan söz ediliyor. Her tartışmada, her ortamda aynı terane! Somut çözüm arayan bulamıyor, bulacağını söyleyenler günü kurtarıyor, yaraya merhem olmuyor, olamıyor. Sorun da büyüdükçe büyüyor!

Yazmayalım mı, sesimizi çıkarmayalım mı?

*

Çok değil, yakın tarihte 14. km.lik Çağlayancerit yolunun ihalesini yaptık dediniz. Yaptınız da ne oldu, çalışma başladı mı, başladı da biz mi görmedik,  haber mi yapmadık! Koska koska, göğsünüzü gere gere konuştunuz, siyaseten meyvesini yediniz. Mesafe kısalacak, ulaşım rahatlayacaktı. Peki, milleti uyuttunuz da, siz rahatladınız mı?

Bunu da mı yazmayalım, buna da mı ses çıkartmayalım!

*

Ilıca’nın yolundan vazgeçtik. Senelerdir kendimiz çaldık kendimiz söyledik. Bir yurt’tan bozma apartmanı hastaneye dönüştürecektiniz. Bir küçük pürüz var, aşıldı aşılacak dediniz. Hastane 6 ay süre içinde faaliyete geçer, sezon içinde nüfusu 30 binleri bulunan sağlık ve şifa mahallemiz Ilıca bir hastaneye kavuşur dedik, dediniz.

Aylar, seneler geçti. Söz verenler neredeler şimdi?

Görmezden, duymazdan mı gelelim, onu mu istiyorsunuz? Sesimizi çıkartmayıp susalım mı? İstediğiniz bu mu?

*

Haydi neyse dedik, seneler önce şehrin çıkışına şehir hastanesi yaptınız. Su havzası üzerine, fay hattı üzerine. Beyninden fay hattı geçenler arsaların altına teker koydular, kaydırdıkça kaydırdılar, başkalarının üç kuruşluk arsalarını ranta çevirdiler.

Depremde şehir Hastanesi ciddi zarar gördü. Tıbbi cihazlar da hakeza. Zaten zemin katı sürekli su altında, cihazlar balık gibi yüzme öğrenirken, tuttunuz hemen bitişiğine bir de Kadın Doğum Hastanesi inşaatı başlattınız!

Siz milletin aklıyla dalga geçtiğiniz yetmiyormuş gibi, sağlığı ile de dalga mı geçiyorsunuz. Susalım mı, susturacak mısınız?

Boyun mu eğelim, yazmayalım mı, susalım mı, onu mu istiyorsunuz!

*

Biz elma demesini de biliriz, alma demesini de…

Bakın, savunma sanayinin kalbi Kahramanmaraş’ta atacak! Sevindirici haber. Savunma Sanayii Başkanlığının öncü şirketlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) Kahramanmaraş’ta hayata geçirmeye hazırlandığı dev yatırımın 1 milyar Tl. olduğu söyleniyor.

500 kişilik istihdam sağlanacak.

Bu proje, bu yatırım Kahramanmaraş için bir kıvılcım niteliğinde. Herkes,  şehrimizin savunma sanayiinde Türkiye’ye önemli katkılar sunan bir şehir olacağına inanıyor iken, emeği geçenleri, katkı sunanları tebrik ederken, yazmayalım mı, onu mu istiyorsunuz!