Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) tarafından organize edilen Gelişim Semineri, Kahramanmaraş TÜFAD Şubesi tarafından gerçekleştirildi. TÜFAD Şubesi, düzenlenen Gelişim Seminerine 21 Şubat 2022 tarihinde hayata gözlerini yuman sporun birçok alanında hizmetleri bulunan Sait Karatutlu’nun ismini verdi. Seminerde Sait Karatutlu’nun ailesine teşekkür plaketi takdim edildi. Sütçü İmam Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi desteğiyle gerçekleşen seminerde UEFA Elit A, UEFA A, UEFA B ve TFF Teknik Direktör lisansına sahip antrenörlere; Spor Bilimi Fakültesi Akademisyenleri tarafından sporcu sağlığından, spor psikolojisine birçok alanda bilimsel bilgiler aktarıldı. Seminere, antrenörlerin yanı sıra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ökkeş Alpaslan Gençay, Spor Bilimleri Fakültesi Akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.

IMG_3266

SAİT AĞABEYİMİZİ HER FIRSATTA ANACAĞIZ

Seminerin açılışında konuşan TÜFAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Mesut Çanak, “Sait ağabeyimiz Kahramanmaraş’ın efsane kalecilerinden biriydi. Kahramanmaraş için unutulmaz hizmetlerde bulundu. Sait Ağabeyimiz, sporcu kimliğinin antrenör kimliğinin yanında memuriyet hayatında da şahsiyetiyle herkese örnek oldu. Bu seminerimize onun ismini vermeye yönetim olarak karar verdik. Said Hocamızın kardeşi Mehmet Bey ile de görüştük izin istedik onlarda bu kararımıza saygı duydular. Ben bir kez daha Said Ağabeyimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet eylesin. Böyle güzel bir insanı unutmayacağız, onu her fırsatta anacağız. Bizleri de bugün yalnız bırakmayan ailesine teşekkür ediyorum.”

MOURİNHO GİBİ ROLLERE BÜRÜNÜYORUZ!

Seminere katılmayan antrenörlere sitem eden Çanak, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bu işe saygınız olduğu için buraya zamanında iştirak ettiniz sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu hareketinizin kendinize gösterdiğiniz bir saygı olarak kabul ediyorum. Bizler 1 buçuk 2 aydır bu seminerin hazırlığını yapıyoruz. Nasıl faydalı oluruz, nasıl sizlere katkı sağlarız diye uzun uzun düşündük ama malumunuz üzere, seminere gelecek arkadaşların bize olan gelmemesini kendilerine olan saygısızlığı olarak değerlendiriyorum. Bu seminere katılım zorunluluğu var, bu semineri tek başımıza yapacak değiliz. Bizler sizlere en iyi şekilde bir bilgi akışı sağlamak için buradayız. Bu seminere zaman ayırmayıp katılım sağlamayan arkadaşlarımız var. Bu da Kahramanmaraş futbolunun neden bu durumda olduğunu bizlere gösteriyor. Kahramanmaraş futbolunun da ne durumda olduğu ortada, Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) futbolcumuz yok. Bir kısır döngü ile ancak böyle “ben 5 attım, ben 3 attım” diye kendi kendilerini tatmin ediyorlar. Bu sizleri tatmin ediyorsa saygı duyarım ama bu beni tatmin etmiyor. Böyle şeyleri küçük adamların küçük işleri olarak görüyorum. Bizler büyük düşünelim, büyük işler yapalım Kahramanmaraş futboluna faydalı olmak için çalışırken burayı umursamayan, sizleri umursamayan, TÜFAD’ı umursamayan arkadaşlarımız var maalesef. Bu programı biz yapmıyoruz TFF ve TÜFAD ortaklaşa yapıyor. TÜFAD’ın 57 şubesi var, 57 şubede de bu program gerçekleşiyor. Bizler bu programı keyfi olarak yapmıyoruz. Buraya katılım sağlamayan arkadaşların isimlerini listeye yazmayacağım, federasyona bildirmeyeceğim paralarını da iade edeceğim. Yılda bir kere buraya vakit ayırmayan arkadaşlarımın bu işe ne kadar değer verdiğinin de göstergesidir. Antrenörlük işini ek iş olarak yaptığı da buradan belli oluyor. Bu da Kahramanmaraş futboluna yansıyor ve şehrimizdeki futbolun durumu da ortada. Burada Bölgesel Amatör Lig’de futbolcumuz yokken hepimiz Mourinho gibi rollere bürünüyoruz. Kimse kusura bakmasın bu sitemimde haklıyım.”IMG_3239

EN ÜST DÜZEYDE EĞİTİM VERMEK İSTİYORUZ

Başkan Mesut Çanak son olarak: “Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneğinin ortaklaşa düzenlediği seminerdir. Bu seminere katılan arkadaşlarımız 2024-2025 sezonu için seminer görmüş oluyorlar. Bu seminerin devamı önümüzdeki yılın Mayıs ayında amatör takım çalıştıran C lisanslı Antrenörlerimiz için devam edecek. Seminerimizi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversite Spor Bilimleri Fakültesi ile yürütüyoruz. Prof. Dr. Ökkeş Alparslan Gencay’ın vermiş olduğu motivasyon ile ilgili seminer, Esra Hocamızın sakatlıklar ile vermiş olduğu seminer ile devam edecek seminerlerin antrenörlerimize katkı sağlayacağını inanıyorum. Seminere katılan ve antrenörlerimize eğitim veren fakülte hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Hocalarımızın, Antrenörlerimize vermiş olduğu eğitimlerin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bizler bu eğitimleri vermekle yükümlüyüz, bunun çabası ve gayreti içerisindeyiz. Bizler bu eğitimleri en üst düzeyde vermek istiyoruz. Seminerde verilen eğitimi uygulamak, futbolcularına aktarmak, antrenörlerimizin kabiliyetine ve becerilerine kalmış. İnşallah onlarda burada kazandıklarını uygularlar ve futbolcularına aktarırlar.”

BÜTÜN SPORLARA DESTEK OLMAK İÇİN HAZIRIZProf. Dr. Selçuk Gençay

Seminerde spor psikolojisi üzerine eğitim veren Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Gencay, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi olarak, Akademisyenler olarak sporun tüm branşlarına; akademik eğitim ve bilgi verme noktasında elimizden gelenleri imkânlarımız doğrultusunda katkı sağlamaya çalışıyoruz. Kahramanmaraş’ın spor kamuoyunu, sporcuları, antrenörleri güncel bilimsel bilgilerle eğitmek, donatmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Bizde bugün futbol antrenörlerimize eğitim vermek için buraya davet edildik. Antrenörlerimize spor psikolojisi, motivasyon ve sporda başarının psikolojisi konusunda eğitim verdik. Bu organizasyonu düzenleyen, bizleri bir araya getiren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Mümkün olan her fırsatta sporcularımızla antrenörlerimizle de bir araya gelmek istiyoruz. Spor Bilimleri Fakültesi, Kahramanmaraş’ımızın bütün sporlarına destek olmak için hazır. Gerek spor için öğrencilerimizi yetiştirme, sporcularımızı ve antrenörlerimizi destekleme noktasında her daim hazırız” diye konuştu.IMG_3248

Haber: Ömer Harmankaya