Necip Fazıl Kültür Merkezinde düzenlenen program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Programda, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı okundu. Emekli Öğretmen Yemliha Ekici ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, açılış konuşmaları yaparak öğretmenlik mesleğinin kutsiyetine vurgu yaptılar. Süha Erler Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Ben Öğretmen’im” temalı oratoryo ve müzikal gösteri ile devam eden programda ayrıca adaylığı kaldırılan öğretmenler için yemin töreni düzenlendi. Ayrıca, Satranç ve Masa Tenisi Turnuvasında dereceye giren öğretmenlere protokol üyeleri ile birlikte ödüllerini veren Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, tüm emekli öğretmenler adına emekli öğretmen Yemliha Ekici’ye hizmet şeref belgesi takdiminde bulunarak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik etti. Tören daha sonra Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman’ın konuşmasıyla devam ederken Kahraman, ‘İnsanlık tarihinin en köklü ve şerefli mesleği olan öğretmenliktir’ diyerek öğretmenlik mesleğinin eskilere dayandığını vurguladı.IMG_8700

İDEAL, GAYE VE HİZMET MESLEĞİDİR

Öğretmenlik mesleğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yusuf Kahraman, “İnsanlık tarihinin en köklü ve şerefli mesleği olan öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Genç nesilleri yetiştirebilmek için gece, gündüz, yaz, kış, soğuk, sıcak demeden fedakârlıklarını, emeklerini ortaya koyan kıymetli meslektaşlarımdır. En güzel ve en mükemmel örneğini peygamberimiz ‘Ben ancak öğretici olarak görevlendirildim’ diyerek bizlere göstermiştir. Bir öğretmenin en önemli özelliği sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. Yeri dolduramaz öğretici hissi, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip olmasıdır.”

BEŞİKTEN, MEZARA KADAR

Nurettin Topçu’nun sözleriyle öğretmenlik mesleğini anlatan Kahraman, “Nurettin Topçu öğretmeni tanımlarken ‘İnsanoğlunu beşikten alıp mezara kadar götüren dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır. Kaderimizin hakikatinin işleyicisi, karakterimizin ve kalbimizin çevirdiği o dur. Öğretmenlik para değil ruh işidir. Öğretmen sadece bir memur değildir. Genç nesilleri işleyen bir demir ustasıdır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Öğretmenler, yeni nesli cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri olarak sizler yetiştireceksiniz, Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözüyle yeni nesli bizlere emanet etmiştir. Bizlerde bu emanete sahip çıkarak, yeni nesli en iyi şekilde yetiştirme içinde olacağız” dedi.

IMG_8786

Afşin’de daire icradan satılık Afşin’de daire icradan satılık

GÖNÜLLERE GİRMELİYİZ

Öğretmenlerin gönüllere girmesini belirten Yusuf Kahraman, “Mevlana’yı, Yunus’u, Hacı Bektaş’ı, Ahmet Yesevi’yi, Mimar Sinan’ı, Alparslan’ı, Fatih’i yetiştiren öğretmenler gibi. ‘Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim’ diyen Yunus gibi olmalıyız. Gönüllere girmeliyiz. Çocuklarımızın kalbine dokunmalıyız. Sevgi, merhamet, sabır ve şefkatle. Bizler öğrencilerimiz için öğretmen olmalarının yanında bazen bir anne, bazen bir baba, bazen de sığınılacak bir limanız. Bu sebeple sevginin yanında onlara güven vermeliyiz. Onlara güven duymalıyız. Adeta gül yetiştiren bahçıvan edasıyla, onları yetiştirmeliyiz. Öğrencilerimizi bilgiyle donatırken, vicdanlı ve ahlaklı olarak da yetiştirmeliyiz. Onlara örnek ve model olmalıyız.”

IMG_8828

MİLLİ VE MANEVİ DEĞER

Öğretmenlerin çalışma hayatı boyunca öğrencilere milli ve manevi tüm değerlerin verilmesi gerektiğine vurgu yapan Yusuf Kahraman, “Milli ve manevi değerlerimizi, vatan sevgisini, millet sevgisini ve bayrak sevgisini vermeliyiz. Bu duygularla ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmetle anarken, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize de başarılı ve huzurlu bir meslek hayatı diliyorum. Emekli öğretmenlerimize şükranlarımızı arz ederken, sağlık ve huzur diliyorum. Bugün münasebetiyle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

IMG_8771

HEM ÖĞRENDİK HEMDE ÖĞRETTİK

Öğretmenler Günü kutlama töreni olması nedeniyle kürsüde konuşma yapan Emekli Öğretmen Yemliha Ekici ise şunları söyledi: “Emekli öğretmen olarak burada konuşma fırsatı tanıyanlara teşekkür ederim. Biz emekli öğretmenler, tükenmeyen enerjimizle ve gösterişten uzak fedakârca yıllarca çalıştık. Ülke ve geleceğimizi şekillendirmek, bilgi ve kültürün sönmeyen meşaleleri olmak için, çalıştık. Bu erdemli görevi emekli olarak genç meslektaşlarımıza bıraktı. Öğretmen hem öğreten hem de öğrenen şuuruyla yola çıktık hem öğrettik, hem de öğrendik. Öğrettikçe, öğrendik.”

ANNE VE BABA SEVGİSİYLE YETİŞTİRDİK

Öğretmenlik mesleğini nasıl yaptıklarını anlatan Yemliha Ekici, “İz bırakacak olanları hayatlarına dokunmak için elimizden geleni yaptık. Devlet ve millet olarak elimizdeki imkânlarla, emanet aldığımız evlatlarımızı çağın ihtiyaç duyduğu şekilde anne ve baba sevgisiyle yetiştirdik. Yeni öğretmenliğe başlayacak meslektaşlarımız, sizlerde heyecan ve güler yüzle, ettiğiniz yemini unutmadan, öğretmenliğinizi yapmanızı istiyoruz.”

MAAŞ İÇİN DEĞİL

Yeni öğretmen olanlara seslenen emekli öğretmen Yemliha Ekici, “Maaşı için değil anne ve baba şefkatiyle, ‘Bana bir harf öğretenin, 40 yıl kölesi olurum’ sözünün manasında olarak mesleğinizi icra ediniz. Yıllarca ülkemizin her köşesinde bir karınca misali sessizce çalışıp, ışık tutan karanlığı aydınlatırcasına çalışmanızı diliyorum. Ülkemizin geleceği sevgili öğrenciler çok okuyup, çalışınız. Çağımız bilgi, teknoloji, hız çağı olup sizler her yerde olmalısınız. Okulunuzu, öğretmenlerinizi, ailenizi, vatan ve milletinizi seviniz” şeklinde konuştu.IMG_8819IMG_8839