Nerede eski Ramazanlar diye bir klişe vardır ya. İşte ben de her Ramazan ayında bu cümleyi sık sık kullanırım. Y kuşağı olarak, çocukluğumuzdaki ramazan aylarını ve eski bayramları ah ne kadar özlediğimi bir bilseniz. En çok İnsanların samimiyetini özledim, iftar davetleri, teravih namazı fasılları. Allah affetsin, çocukluğumuzda bütün kuzenlerle teravih namazına diye evden çıkar sokak sokak gezip evlerin zillerine basıp kaçardık. Teravih namazından çıktıkları zamanı hesaplayıp eve döndükten sonra, tekrar sokağa çıkıp top oynardık, sek sek oynardık, daha aklıma gelmeyen bir sürü oyun. Ramazan ayında çok özlediğim bir şey daha var, Saygı… Evet saygı. Oruç tutmayanların, oruç tutanlara saygısı vardı, saygı gösterirdi, nezaket vardı, nezaket gösterirlerdi. Önceden çarşıdaki yemek işi yapan esnafların çoğu Ramazan ayında kapatırdı, açık olan dükkân ise perde çekerdi ki oruç tutanların nefsine dokunmayalım, onların nefsine zarar vermeyelim diye. Maalesef şimdi öyle mi? Ramazan ayında çarşıya çıkmışsınızdır illaki, her şeyi ortada değil mi?

***

Osmanlı devletinin toplum yapısını bilirsiniz, Müslüman’ı, Hristiyan’ı, Musevi’si aynı mahalle de kapı komşusu olarak yaşıyorlardı. Hani çocuklar sokakta oyun oynarken ekmek arası bir şeyler yer ya, o zamanlar Ramazan ayında gayrimüslimler, Müslümanlara saygısızlık olmasın diye, bırakın dışarı da yemek yemeyi, bırakın yemek dükkânlarını açmayı bırakın; çocuklarının sokakta yemek yemesine bile müsaade etmiyorlardı Oruç tutan Müslümanlara saygısızlık olmasın diye. Yani: Gayrimüslimlerin saygısı vardı vesselam, Allah sonumuzu hayretsin. Ben bunlardan dolayı özledim eski Ramazanları. Özlemekte haklı değil miyim?

***

Bir de Bayramlar var, eski Bayramları da özledim tabi. Neden mi? Çünkü eski Bayramlardaki sevgi saygı daha samimi geliyordu, şimdi öyle değil maalesef. Sanki herkes bayram ziyaretlerine zorla gidiyor ya da zorla götürülüyor. Özellikle yeni nesil gençler, o bayram ziyaretlerine sanki zorla getiriliyorlar. Sebebi ne bilmiyorum ama zannımca onlarda samimiyetsizliği sevmiyor. Sahi kim sever ki samimiyetsizliği? Bu kadar yazdım ama, eski Ramazanı eski Bayramı özledim diye. Aslında Ramazanda ayı da aynı Ramazan ayı, Bayramda aynı Bayram, değişen biz İnsanlarız… Değişmeyen tek şey değişimdir, doğru. Umarım bir sonra ki değişimimiz iyi yönde olur. Güzel şeyler için değişelim bundan sonra…