Kahramanmaraş futbolunun değerli isimlerinden eski Teknik Direktör ve 2008 yılından bu yana TÜFAD Kahramanmaraş Şube Başkanlığı görevini sürdüren Mesut Çanak, Türk Futbolunun durumuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan Mesut Çanak, Türk Futbolunun en büyük sorununun futbolun içinden gelmeyen yöneticiler olduğunu savunarak “Futbolun içinden gelen insanlar futbolu yönetsin. Futboldan anlamayan insanlar futbolu yönetirse yerimizde sayıp dururuz, hatta geriye gideriz” şeklinde konuştu.

BAYERN MÜNİH ÖRNEK ALINMALI

Başkan Çanak, Alman devi Bayern Münih’i örnek gösterdi. Çanak, “Gelinen noktada Milli takımdaki oyuncuların çoğu yurtdışı patentli. Kendi bünyemizden çıkan yok denecek kadar az. Bu da halimizin ne durumda olduğunu gösteriyor. Son yıllarda kendi bünyemizden öne çıkan popülaritesi yüksek bir tek Fenerbahçeli Arda Güler kardeşimiz var. Hem oyunculuğu hem de karakteri ile duruşu olan bir oyuncu. Türkiye’nin görünen bir yüzü, bir rol modeli. Ama bu Türk futbolunun iyi durumda olduğunu göstermiyor. Son Avrupa kupalarında Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir ve Sivasspor’un başarıları ile ülke sıralamasında yukarılara çıktık. İnşallah devamı gelir. Almanya’da görüyorsun Bayern Münih dünyanın en iyi ilk 3 kulübünden birisi. Başarısı, kulüpleşme ve gelir anlamında her şeyi ile rol model. Eski oyuncular yönetici oluyor. Bizlerde de böyle bir model olması gerekiyor. Futbolun içinden gelen insanlar futbolu yönetsin. Futboldan anlamayan insanlar futbolu yönetirse yerimizde sayıp dururuz, hatta geriye gideriz. Futbolun içinden gelen insanlar futbolu yönetirse futbolda gelişmemizin önü açılır.

HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPMALI

İş insanlarına saygı duyuyorum. İşlerinde başarılı olabilirler, iş yönetimi ve para yönetimi bizden iyi olabilir. Ama bizde bunu oyunu oynadık, bu oyunu seyrettik, halı sahada top oynamayla biz bunu biliyoruz derlerse yanılgıya düşerler. Bu yalnız Kahramanmaraş’ta değil Türkiye’nin her yerinde iş sahibi olanlar bu işe soyunuyor ama ileriye götüremiyorlar. Herkes bildiği işi yapmalı. Bursaspor ile Kayserispor transfer yasağı aldı. İşin içinden gelmeyen insanlar, günü kurtarmaya çalışan popülist insanlardır. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yönetmelikler çerçevesinde hareket etmesi lazım. Kulübün geliri kadar borçlanması lazım, gereksiz harcamalara müdahale etmesi lazım. Finansal durum UEFA ile kontrol altına alındı ama bunun daha ciddi bir şekilde takip edilmesi lazım. Türkiye’deki iş insanlarının ne kadar iyi niyetli ve gayretli olduklarını biliyoruz ama bu işin içinden gelmeyen insanlarla yola çıkmak önemli bir sorundur. Kendileri otorite olsunlar ama bu işin sevk ve idaresini işi bilen, bu işin alt yapısından gelen arkadaşlarla yola çıktıklarında daha kolay hedefe ulaşabilirler ve emeklerinin karşılığını almış olurlar. Ama yüzeysel günlük başarı peşinde koştukları zaman zor durumda kalabilirler.

TESİSLERİN TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ

Mesut ÇanakaaKahramanmaraş’ta gelinen notaya baktığımız da stadyum yok, tesis yok, Kahramanmaraşspor ortada kalacak, nereye gideceği belirsiz. Yeni stadyumunun ihalesi yapılıp inşaata başlanılırsa ne olacak? Bu da bir sorun. Etrafımızdaki şehirlerden Gaziantep, Malatya, Hatay ve Kayseri Süper Lig’de stadını yapmış. Kahramanmaraş ve Adıyaman stadyum konusunda geride kalıyor. Takım hangi ligde ise şehirde o ligdedir derler. Hakikaten bizde üçüncü lig muamelesi görüyoruz. Kahramanmaraş olarak en üst seviyede her ortamda hükümetimize sahip çıkıyoruz. Burada özellikle milletvekillerimize söylüyorum, spor alanında tesisleşme konusunda yetersiz kaldığımızı düşünüyorum. Karadeniz bölgesinde Bayburt’ta harika bir stadyum yapılmış. Trabzon ziyaretimde oradaki stadyumları gördüm, hem zemin olarak hem de kapasite olarak çok güzel. Kahramanmaraş’taki iki takımımız hâlâ sentetik çimde oynuyor. Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Cemil Boz çaba gösteriyor ama şuanda hâlâ 12 Şubat Stadyumu’nun portatif tribününün yapılmaması bizi zor durumda bırakıyor. Sentetik çimde oynuyoruz, 12 Şubat Stadyumu’nun bir an önce bitirilmesini ve takımlarımızı çim sahada keyifle izlemek istiyoruz. Bunun haricinde bir de Batıpark Futbol Sahası’nın tribünün de yenilenmesi gerekiyor. Kış aylarında tribünde futbolseverler zor durumda kalabiliyor oranın da bir an önce yenilenmesini temenni ediyorum.”dfgfghjh

Haber: Alpaslan Oğuz Davut