Yaklaşan yerel seçimler öncesi, belediye başkan adayları kendilerine destek için seçim alanlarında karış karış geziyor. Belediye başkan adaylarının yanı sıra meclis üyelikleri de bu seçimin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Peki belediye meclis üyelerinin görevleri nelerdir?

***

Belediye meclisi, belediyenin karar organıdır. Belediye başkanı ve belediye meclis üyelerinden oluşur. Belediyenin bütçesini, planlarını ve programlarını kabul eder, belediye başkanının yürütme yetkisini denetler. Belediyelerle ilgili konuları meclis gündemine alınmasını önermek, belediye meclisi kararlarını salt çoğunluk ile karara bağlamak, belediye meclisince alınan kararları belediye başkanına göndermek, her dönem başında en az üç, en fazla beş kişiden oluşan ihtisas komisyonu oluşturmak. Kısacası meclis üyeleri, belediye de alınacak her türlü kararda söz sahibi olanlardır.

***

Partiler, şu günlerde yukarıda sıraladığım görev ve sorumlulukları yerine getirebilecek isimleri belediye meclis üyesi olarak belirlemeye çalışıyor. Genel itibariyle baktığınızda belediye meclis üyesi olabilmek için herhangi bir meslek sahibi yada eğitim durumu çokta önemli değil. Partilerin il ilçe başkanı veya adaylar kendine yakın gördüklerini çoğunlukla meclis üyeliğine yazıyor.

***

Meclis üyeliği çok mu önemli bir konum? Bazıları için öyle bir önemli ki rant sağlayabilme adına belediyelerden nasıl ihale alırım, nereler imara açılır, işlerimi bu sayede nasıl büyütürüm? Rehavetine kapılıyorlar. Geçmiş yıllarda da bu duruma düşen vardı, onlar kim olduklarını iyi biliyorlar.

***

Daha fazla uzatmayacağım, yerel yönetimin önemli bir yürütme organı durumunda bulunan meclis üyeliklerinin, Kahramanmaraş’ta bazı partiler tarafından parayla satıldığı iddiaları gündeme geliyor. Yıllarca partinin kapısının önünden geçmemiş bazı isimlerin sırf para karşılığı meclis üyeliğine isminin yazılması parti teşkilatları arasında da huzursuzluğa neden oluyor. Daha neler göreceğiz, neler duyacağız? İşte kentimizde siyasetin geldiği son durum.