Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) YKS deneme sınavı için önemli bir açıklama geldi. MEB, öğrencilerin akademik bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmaları, sınav stratejilerini geliştirmeleri ve sınav stresini yönetebilmeleri amacıyla bir deneme sınavı hazırladı. "YKS'ye Doğru 2024" isimli deneme sınavı Türkiye genelinde yapılacak olup, katılım online olarak sağlanacak. Sınava katılım saatlerini esnek tutan MEB, detayları resmi internet sitesi üzerinden yayımladı.

S I N A V

DENEME SINAVI TARİHLERİ VE KATILIM ŞARTLARI

OGM Materyal web sitesi üzerinden yapılacak çevrim içi deneme sınavı, TYT, AYT ve YDT için ayrı ayrı günlerde gerçekleştirilecek. TYT deneme sınavı 25 Mayıs 2024 tarihinde, AYT deneme sınavı 26 Mayıs 2024 tarihinde ve YDT deneme sınavı ise 27 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak. Adaylar, sınavlara 10:00-20:00 saatleri arasında giriş yapabilecekler.

KATILIM KOŞULLARI

MEB YKS deneme sınavına yalnızca 12. sınıf öğrencileri ile mezun öğrenciler giriş yapabilecek. Öğrenciler EBA şifreleri ile mezun öğrenciler ise e-Devlet şifreleri ile deneme sınavına erişim sağlayacak. Belirtilen tarihlerde 10:00-20:00 saatleri arasında istedikleri zaman dilimlerinde sınava girebilecek olan öğrenciler, sonuçlarını, sıralamalarını ve puanlarını 28 Mayıs 2024 tarihinde yine aynı sistem üzerinden saat 10:00 itibarıyla görebilecekler.

SORU ÇÖZÜMLERİ VE SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

Deneme sınavının soru çözümleri, sonuçların açıklanması ile birlikte Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün YouTube sayfasında yayımlanacak. Öğrenciler, sınav sonuçlarına göre performanslarını değerlendirme fırsatı bulacak ve eksik konularını belirleyerek çalışmalarına yön verebilecekler.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN