Sevgili çocuklar!

Kur'an-ı Kerimde yer alan surelerden biri de "Lokman Suresi"dir. 34 ayet olan sure Mekke döneminde indirilmiştir.

Peygamberlik Allah'ın insanlarla iletişim kurma yollarından biridir. Yaşadığımız günlerde önemli olayların hep dünde olmuş bitmiş şeyler olduğunu düşünür, Peygamberlerin niçin şimdilerde de olmadığını hep merak ederiz.

Hikmet, güzel söz, ibret alacak kişiler için her an vardır önemli olan bunlara hazırlıklı olmak hayatı canlı, diri yaşamaktır.

Lokman eski çağlardan beri insanların tanıdığı bir hekimdir. Bilgi sahibi olan Lokman'ın çok uzun yaşadığı, hastalıkları tedavi etmekte pek mahir olduğu söylenir. İnsanların; inansın, inanmasın ilgisini çeken bu insanın tavsiyelerine ihtiyaçları olmuş Kuran'da bu öğütlere yer vermiştir. Hasta olduğumuzda hekimleri can kulağıyla dinliyor onlara hiç itiraz ediyor muyuz?

Allah'a inanalım, anne babaya saygı gösterip hizmetlerinde bulunalım. Peygamberimiz kime iyilik yapayım diye soran bir insana her defasında annene diye tavsiyede bulunmuş dördüncü defa sorduğunda babana iyilik yap demiştir.

Lokman Hekim'in mezarını Tarsus'ta olduğu rivayeti vardır. Tarsus'ta her yıl Lokman Hekimi anma törenleri yapılır. Bu törenlerde dualar okunur misafirlere ballı cevizli çörekler ikram edilir, nasıl bu ikramlar için Tarsus'a gitmek gerekirse Allah'ın nimetleri içinde sorumluluk alarak çok çalışmak icap eder.

Ahlaklı olmak insanı yüceltir.

Yaşadığımız toplumda her insanı Hızır bilmeli insanlara Allah'ın en güzel eseri gözüyle bakarak hizmet etmeliyiz.

Kibir; kendini büyük görerek afra tafra göstermek kadar kötü bir şey olamaz. Hepimiz Adem peygamberin çocuklarıyız yersiz üstünlüklerden uzak duralım çok çalışıp vatanımıza, milletimize hizmet edelim.

Allah'a emanet olun!