Dulkadiroğlu’ndan Egemenlik Mahallesinde Asfalt Çalışması Dulkadiroğlu’ndan Egemenlik Mahallesinde Asfalt Çalışması

1-220"Kuyumcukent" olarak da bilinen, altının takıya dönüştürüldüğü Türkiye'nin önemli altın ve mücevher işleme merkezlerinden Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'ne depremlerin ardından "orta hasarlı" raporu verildi.
Yaklaşık 107 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren 450 firma, bunun üzerine güçlendirme çalışması yapılabilmesi için iş yerlerini boşaltmaya başladı.
Kuyumcular, atölyelerinde altın işleyen zanaatkarların kullandıkları malzemelerin çöp ve tozlarını da ramatçılar tarafından geri dönüştürülmesi için topladı.4-78
Toplanan çöp ve tozlar, kuyumcular tarafından geri dönüşüm yapan firmalara götürülüyor.
"Kuyumcukent"te esnaflık yapan Özgür Samet Göl, 9 yıldır sektörde olduğunu söyledi.
Depremin tüm ülkeyi derinden etkilediğini vurgulayan Göl, "İşimiz durdu. Yere dökülen altınlarımız var. Altınlarımızı ramat ile tekrar kullanılır hale getiriyoruz." dedi.2-207
Topladıkları altınları sanayi sitesinde ramat yapan fırına gönderdiklerini anlatan Göl, "Altın burada ayrıştırılıp tekrar kullanılabiliyor. Bir işletmeden ortalama 500 gram ila 1 kilogram arasında çıkabiliyor. İşletmenin büyüklüğüne bağlı. Bizim atölyemizden de 500 gram çıkar. Normalde yılda bir defa yapıyorduk, bu sefer deprem nedeniyle yaptık." diye konuştu.

AA